Reklama

Podatek katastr(of)alny zrujnuje Polaków?

Zastanów się, jak duży płacisz podatek od nieruchomości. A teraz wyobraź sobie, że ta kwota jest kilkadziesiąt razy większa. Właśnie tyle pieniędzy będziesz musiał oddać państwu, jeśli zostanie wprowadzony podatek katastralny.

W Polsce podstawą opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest obecnie powierzchnia. W wielu innych krajach europejskich obowiązuje natomiast podatek katastralny - przy obliczaniu wysokości opodatkowania bierze się pod uwagę wartość nieruchomości. Mówi się o tym, że podatek ten ma zostać wprowadzony także w Polsce. Jego stawka miałaby wynosić ok. 1%. W praktyce oznaczałoby to, że dla przeciętnego Polaka obciążenie podatkiem od nieruchomości byłoby o kilka tysięcy złotych większe niż teraz.

"Wprowadzenie podatku katastralnego to generalnie dobry pomysł, ale na pewno nie na ten moment. Może za 30-40 lat, kiedy poziom życia w Polsce i siła nabywcza Polaków będą takie jak w innych, bardziej rozwiniętych krajach [...]. Obecnie nie stać obywateli na płacenie tego podatku" - mówi serwisowi infoWire.pl doradca podatkowy Paweł Dymlang z Kancelarii Paweł Dymlang Doradztwo Podatkowe.

Reklama

Chociaż w założeniu ma uregulować rynek nieruchomości, wprowadzenie podatku katastralnego może być przyczyną sporego zamieszania. "Powstanie duży ruch na rynku. Niektóre osoby będą chciały sprzedać nieruchomości, co na pewno spowoduje obniżenie ich cen. Poza tym może dojść do zahamowania rozwoju branży deweloperskiej czy też branży budowlanej" - zauważa ekspert. Państwo osiągnie więc dochody z pobierania nowego podatku, ale przypuszczalnie spadną te związane z inwestycjami na rynku nieruchomości.

Czy podatek katastralny zostanie w Polsce wprowadzony? Ministerstwo Finansów twierdzi, że tego nie planuje. Temat co jakiś czas (nie tylko przed wyborami parlamentarnymi) jest jednak wywoływany, więc nigdy nic nie wiadomo.

Dostarczył infoWire.pl

_ _ _ _ _ _ _

Przygotowania do katastru

NIK negatywnie oceniła budowę ZSIN w zakresie katastru nieruchomości. .

W latach 2000-2005 na budowę ZSIN wydano łącznie ponad 151 mln zł, dodatkowo planuje się przeznaczyć na ten cel ok. 770 mln zł, w tym 530 mln zł na utworzenie katastru nieruchomości. Na zinformatyzowanie ksiąg wieczystych oraz ewidencji podatkowej nieruchomości przeznaczono odpowiednio 180 mln zł oraz 60 mln zł. Natomiast uruchomienie pełnego ZSIN, zaplanowane pierwotnie na 2010 r., przewiduje się go na lata 2018-2019.

ZSIN będzie składać się z trzech systemów: ewidencji gruntów i budynków, ewidencji podatkowej nieruchomości oraz nowej księgi wieczystej.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »