Tańsze bilety PKP Intercity na Wielkanoc i majówkę. Można sporo zaoszczędzić

Podróż PKP Intercity w Wielkanoc i w majówkę może być tańsza dzięki zniżkom. Niektóre z nich w większości są dobrze znane (np. dla dzieci i emerytów), inne mniej. Nie każdy też wie, że część ulg można ze sobą łączyć, dzięki czemu cena biletów będzie jeszcze niższa.

PKP Intercity oferuje szereg ulg, które umożliwiają zakupy biletów w niższych cenach nie tylko przed Wielkanocą i majówką, ale przez cały rok. Podstawowymi są ulgi ustawowe wynikające z aktualnych przepisów prawa. PKP ich nie ustala, ale ma obowiązek je respektować. 

Ulgi ustawowe w PKP Intercity

Pasażer uprawniony do ulg ustawowych musi podczas kontroli biletu udowodnić, że dana ulga mu się należy, np. pokazać konduktorowi dowód, legitymację emeryta i rencisty lub legitymację szkolną. Do wspomnianych ulg ustawowych należą m.in.:

Ulga 100 proc.

Do skorzystania z niej są uprawnieni na podstawie biletów jednorazowych:

Reklama
  • dzieci w wieku do 4 lat,
  • funkcjonariusze Straży Granicznej, policji, służb celnych, żołnierze Żandarmerii Wojskowej w czasie wykonywania czynności służbowych.

Ulga 51 proc. 

Obowiązuje w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, a uprawnieni są do niej na podstawie biletów jednorazowych:

  • studenci do ukończenia 26. roku życia, także ci studiujący za granicą,
  • słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych oraz kolegiów pracowników służb społecznych,
  • doktoranci do ukończenia 35. roku życia,

Ulga 49 proc.

Ta ulga obowiązuje w pociągach osobowych i pospiesznych, a uprawnieni są do niej rodzice lub małżonkowie rodziców posiadający Kartę Dużej Rodziny (na podstawie biletów miesięcznych imiennych);

W pociągach osobowych uprawnieni do ulgi są:

  • niezdolni do samodzielnej egzystencji z wyjątkiem osób niewidomych (na podstawie biletów jednorazowych);
  • dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia przedszkola do ukończenia szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia (na podstawie imiennych biletów miesięcznych).

Czytaj także: Gessler przyjmuje już zamówienia na catering wielkanocny. Tanio nie jest

Ulga 37 proc. 

Z tej ulgi można skorzystać, kupując bilety w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, a uprawnieni są do niej na podstawie biletów jednorazowych: 

  • dzieci w wieku powyżej 4 lat do rozpoczęcia przedszkola, dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia przedszkola do ukończenia szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej, ale nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia;
  • posiadacze ważnej Karty Polaka;
  • rodzice lub małżonkowie rodziców posiadający Kartę Dużej Rodziny;
  • dzieci i młodzież (nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia) w okresie pobierania nauki języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w szkołach prowadzonych przez organizacje społeczne za granicą, szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, sekcjach polskich funkcjonujących w szkołach działających w systemach oświaty innych państw, szkołach europejskich.

Dodatkowo emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne, są uprawnieni do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą wynoszącą 37 proc. 

Ulgi handlowe PKP. Dzięki tym zniżkom bilety na Wielkanoc i majówkę będą tańsze

Innym rodzajem ulg, z których można skorzystać w PKP Intercity, są ulgi handlowe, czyli takie, których zasady przewoźnik sam określa w ramach swojej polityki. To właśnie o nich wiele osób zapomina. Niektóre ulgi handlowe łączą się z ulgami podstawowymi, przy czym to spółka o tym decyduje. Jeśli nie wiemy, czy taki "miks" zniżek jest możliwy, najlepiej zajrzeć do regulaminu danej usługi na stronie przewoźnika. PKP Intercity oferuje m.in. poniższe ulgi:

Bilet seniora 

Ulga wynosi 30 proc. Skorzystać z niej mogą seniorzy, którzy ukończyli 60 lat. Zniżka uprawnia do podróży wszystkimi pociągami PKP Intercity - także pociągami Pendolino. Oferta nie łączy się z ulgą ustawową 37 proc. dla emerytów i rencistów. 

Taniej z Bliskimi

Z tej ulgi mogą skorzystać pasażerowie podróżujący w grupach liczących od 2 do 6 osób. Pozwala ona obniżyć ceny biletów na przejazdy krajowe Intercity i TLK o 30 proc. Z regulaminu zamieszczonego na stronie PKP Intercity wynika, że ofertę można łączyć z ulgami ustawowymi. "Jeśli macie prawo do ulgi 37 proc., 51 proc., 78 proc., 95 proc. lub 100 proc., to ceny biletów normalnych obniżymy dodatkowo o wymiar waszych ulg" - podaje spółka. Ze zniżki można skorzystać, kupując bilet najpóźniej do 7 dni przed podróżą. 

Czytaj także: 13 produktów na święta. Poszliśmy do Lidla i Biedronki. Gdzie jest taniej?

Duża Rodzina

Dzięki tej uldze bilety na przejazdy krajowe pociągami TLK, IC, EIC i EIP mogą być tańsze o 30 proc. Zniżka przysługuje wtedy, gdy podróżują ze sobą co najmniej dwie osoby, a każda posiada Kartę Dużej Rodziny. Zniżka łączy się z ulgami ustawowymi.

Bilet Rodzinny

Ta ulga daje możliwość obniżenia kosztów przejazdów krajowych pociągami EIC, EIP o 30 proc. i łączy się ze zniżkami ustawowymi. Mogą z niej grupy liczące od 2 do 5 osób, w których jednym z podróżnych jest dziecko do 16. roku życia. 

Hanna Sidorska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKP Intercity | bilety | majówka | Wielkanoc | pociąg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »