Polak z kredytem się ucieszy

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na posiedzeniu w środę, 27 sierpnia. Mimo to, kredytobiorcy zadłużeni w złotych mogą liczyć na niewielki spadek rat kredytów w najbliższym czasie.

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na posiedzeniu w środę, 27 sierpnia. Mimo to, kredytobiorcy zadłużeni w złotych mogą liczyć na niewielki spadek rat kredytów w najbliższym czasie.

A wszystko dlatego, że od początku lipca trzymiesięczne stopy WIBOR, na których opiera się oprocentowanie większości kredytów hipotecznych spadły z 6,67 do 6,50 proc. obecnie. Dla kredytów na 30 lat taka zmiana oznacza spadek raty kredytowej o 1,6 proc. lub licząc inaczej o ok. 12 PLN dla każdych pożyczonych 100 tys. PLN. Obniżka stanie się faktem pod tym jednak warunkiem, że stopy WIBOR na obecnym poziomie doczekają do momentu obliczania nowych harmonogramów spłat (zwykle na koniec kwartału).

Dalsze informacje nie są jednak już tak pomyślne. Rada dała do zrozumienia w komunikacie po posiedzeniu, że kolejne podwyżki stóp są jeszcze możliwe, a w dodatku ostatnie dane makroekonomiczne mogą przekonywać, że faktycznie takie posunięcie będzie potrzebne. PKB Polski wzrósł w II kwartale o 5,8 proc. spowolnienie gospodarcze nie jest więc odczuwalne, a już na pewno nie na rynku pracy, gdzie wynagrodzenia rosną nadal w dwucyfrowym tempie, rośnie też zatrudnienie (o 4,7 proc.). Dlatego nie należy raczej oczekiwać, że raty kredytów złotowych będą w najbliższym czasie silnie spadały, choć oczekujemy, że w ciągu 12 miesięcy oprocentowanie przeciętnego kredytu może obniżyć się z 7,5 do 7,0 proc.

Reklama

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »