Politycy TD i Polski 2050 rezygnują z wakacji kredytowych? Hołownia tłumaczy

Projekt ustawy grupy posłów Polska2050-TD dotyczący przedłużenia na 2024 rok wakacji kredytowych został wycofany - poinformowano we wtorek na stronie internetowej Sejmu. Według wyliczeń ZBP, propozycja polityków z obu partii znacząco zawęziłaby liczbę osób, która mogłaby skorzystać z wakacji kredytowych. Do sprawy odniósł się Szymon Hołownia, który podkreślił, że zmiany w zakresie pomocy dla kredytobiorców zostaną ustalone przez nowy rząd.

Według wcześniejszych informacji projekt ustawy miał na celu przedłużenie dotychczasowego rozwiązania zawartego w ustawie o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom w zakresie ustawowych "wakacji kredytowych". 

Tak jak dotychczas na wniosek kredytobiorcy, możliwe miało być zawieszenie w ciągu roku 4 rat (raz na kwartał) kredytu hipotecznego wziętego na zakup mieszkania. Odmiennie niż w obecnie obowiązującej konstrukcji zawieszenia rat kredytu, proponowano wprowadzenie kryterium, które będzie uprawniało do skorzystania takiego wsparcia.

Reklama

Zgodnie z projektem ze zwolnienia miał skorzystać kredytobiorca, w przypadku którego stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu, w okresie trzech ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, przekracza 40 proc.

Projekt wakacji kredytowych TD i Polski 2050 a PiS. Liczba beneficjentów znacząco by zmalała

To według wyliczeń Związku Banków Polskich sugerowało, że liczba potencjalnych beneficjentów w świetle projektu TD i Polsko 2050 znacząco by się zawęziła. Jak podliczyła organizacja reprezentująca instytucje finansowe, te miałyby ponieść roczny koszt od blisko 900 mln do 1 mld złotych. 

Natomiast rozwiązanie zaproponowane przez poprzedni rząd, umożliwiające skorzystanie z wakacji kredytowych tym osobom, których kwota kapitału kredytu byłaby niższa niż 400 tys. zł lub mieściłaby się w przedziale 401 tys. a 800 tys. zł pod pewnymi wyjątkami, oznaczałaby dla banków roczny koszt bliski 8 mld złotych. Więcej o różnicach w obu propozycjach pisaliśmy w tym artykule.

Hołownia: Decyzja w sprawie wakacji kredytowych musi zapaść

- Z dzisiejszych informacji, jakie uzyskałem od szefów klubów (które najprawdopodobniej utworzą rząd - red.) zapadła decyzja, aby podobnie jak kwestie ustawy wiatrakowej, temat wakacji kredytowych zostawić dla nowego rządu - powiedział w trakcie konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia

- Zostawiamy te rzeczy do dyspozycji nowego rządu. Nowy rząd w Polsce będzie za niespełna tydzień. Taki, który będzie umocowany większością. Naprawdę dzisiaj jest ten moment, że Sejm powinien powiedzieć: "ten tydzień możemy poczekać, niech rząd odpowiedzialnie tę decyzję podejmie". Taka jest decyzja przewodniczących klubów. Nikt nie będzie tej decyzji opóźniać, ponieważ stanowisko w sprawie wakacji kredytowych musi być - powiedział Szymon Hołownia. 

- Uważam, że to jest odpowiedzialne, że rząd weźmie za to odpowiedzialność, jako za swój projekt i przedstawi to izbie jako swój projekt, a nie rozwiązanie zaproponowane przez tamten rząd  - dodał marszałek. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe 2024 | trzecia droga | Sejm RP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »