Poważne ostrzeżenie. Oszuści wykorzystują wizerunek NBP

Powtarzające się próby oszustw przy wykorzystaniu wizerunku Narodowego Banku Polskiego (NBP) skłoniły nasz bank centralny do opublikowania ostrzeżenia. "W związku z informacjami o próbach wyłudzenia środków finansowych, przy bezprawnym wykorzystaniu nazwy, numeru telefonu, bądź innych elementów wizerunku Narodowego Banku Polskiego, rekomendujemy zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z osobami oferującymi nagłą pomoc" - czytamy w apelu NBP.

Narodowy Bank Polski ostrzegł przed oszustami wykorzystującymi wizerunek banku. Rekomenduje zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z osobami oferującymi nagłą pomoc, których tożsamość nie jest potwierdzona.

"W związku z informacjami o próbach wyłudzenia środków finansowych, przy bezprawnym wykorzystaniu nazwy, numeru telefonu, bądź innych elementów wizerunku Narodowego Banku Polskiego, rekomendujemy zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z osobami oferującymi nagłą pomoc, których tożsamość nie jest potwierdzona" - poinformował bank centralny na swojej stronie internetowej.

Reklama

W trakcie rozmów telefonicznych trzeba zachować ostrożność. W żadnym wypadku nie podawać wrażliwych danych!

Dodał, że w trakcie rozmów telefonicznych należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, w tym unikać przekazywania informacji wrażliwych, danych umożliwiających logowanie do bankowości elektronicznej, a także instalowania aplikacji do zdalnej weryfikacji.

"Informujemy, że NBP nie uczestniczy w procedurach weryfikacji przelewów na rachunki bankowe osób fizycznych, nie prowadzi bieżącej obsługi bankowej klientów indywidualnych, a także nie ma w tym zakresie kompetencji nadzorczych" - podał bank.

NBP radzi, by w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa zgłosić je w najbliższej jednostce policji lub prokuraturze, także za pomocą formularza internetowego: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo

Jak dodano, w przypadku podejrzanych działań prowadzonych w formie elektronicznej dodatkowym podmiotem do przyjmowania zgłoszeń jest CSIRT NASK: https://incydent.cert.pl/

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: NBP | bank centralny | oszustwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »