Ranking lokat - sierpień 2022. Jaki bank daje najwyższe oprocentowanie?
Oprocentowanie lokat bankowych w dużej grupie banków wzrosło w lipcu o 0,5 pkt. proc. Dzięki zmianom najwięcej oferują Nest Bank, Alior Bank, GETIN Bank i BFF Group (Lokata Facto)
- Lipcowe zmiany przyniosły powiew optymizmu. Wzrost inflacji wyhamował, być może właśnie minęliśmy jej szczyt - tak przynajmniej twierdzą niektórzy ekonomiści
- Pod wpływem podwyżek stóp procentowych spora część banków podniosła oprocentowanie lokat
- Nie jest to jeszcze wzrost, który pozwoli nam zarobić w porównaniu z inflacją, ale przynajmniej możemy ograniczyć straty
Kilka banków wprowadziło interesujące zmiany do oferty.
Nest Lokata Witaj w Nest Banku, która zwracała uwagę najwyższym na rynku oprocentowaniem, stała się jeszcze bardziej atrakcyjna - teraz oprocentowanie wynosi już nie 7 proc., ale 7,50 proc. Tak jak poprzednio, produkt jest dostępny wyłącznie dla nowych klientów Nest Banku. Tutaj zamrozimy swoje środki maksymalnie na 6 miesięcy, będzie to maksymalnie 20 000 zł. Trzeba założyć konto, należy wyrazić wszystkie zgody marketingowe i spełnić dodatkowe warunki aktywności (wpływy comiesięczne i trzy operacje w miesiącu).
Produktem, który pojawił się w tabeli po raz pierwszy, jest dwunastomiesięczna Lokata na Nowe Środki proponowana przez Alior Bank. Jej oprocentowanie wynosi 7 proc., a ciekawostką jest brak górnego limitu inwestowanych środków. Bardzo podobny produkt (włącznie z nazewnictwem) przygotował dla klientów GETIN Bank. Identyczne oprocentowanie, lokata także zawierana jest na 12 miesięcy, ale maksymalnie możemy trzymać na niej "tylko" 180 tys. zł.
Lokata Facto z BFF Banku pomoże nam zarobić także nawet 7 proc. Tutaj oprocentowanie również się zwiększyło. Nie ma natomiast zmian w ofercie Toyota Banku i Kasy Stefczyka, gdzie nadal jest 7 proc. w skali roku.
Spora zmiana zaszła natomiast w ofercie największego polskiego banku, czyli PKO BP. Przed miesiącem oprocentowanie lokaty dla nowych klientów wynosiło 5,75 proc. Być może czując rosnącą konkurencję, zarząd postanowił podnieść poprzeczkę do 6,50 proc. Tyle samo zarobimy na Lokacie Lojalnej z oferty InBanku.
Ale PKO BP proponuje też inny produkt, który może okazać się przydatny w nieco dłuższym horyzoncie czasowym. To lokata progresywna zakładana na 18 miesięcy. Zgodnie z jej nazwą - oprocentowanie rośnie wraz z upływem czasu. Przez pierwsze pół roku wynosi 3 proc., przez następne - 6 proc., a w ostatnich sześciu miesiącach zarobimy aż 9 proc. Odsetki dopisywane są do kwoty lokaty po zakończeniu 6 i 12 miesiąca - każdy kolejny okres oszczędzania zaczyna się z wyższym kapitałem.
Nowym produktem w tabeli jest także Lokata Online Nowe Środki, którą założymy w Santander Banku. Przy założeniu, że środki na lokacie zostawimy na 12 miesięcy, oprocentowanie ich sięgnie 6,20 proc.
Pozostałe banki jeszcze nie odważyły się na podniesienie oprocentowania w skali roku powyżej 6 proc.
Krzysztof Maciejewski