Ranking lokat w lipcu 2023 r. W którym banku jest najwyższe oprocentowanie?

Właściwie niewiele można byłoby powiedzieć o czerwcowych zmianach w depozytowej ofercie banków, gdyby nie PKO BP. Największy bank w Polsce wprowadził do swojej oferty "Lokatę urodzinową", której oprocentowanie jest dwucyfrowe.

Inflacja znalazła się na ścieżce spadkowej (według wstępnych danych GUS, w czerwcu wyniosła 11,5 proc. w skali roku), lecz na razie nie wiadomo, kiedy można spodziewać się obniżki stóp procentowych. To właśnie ewentualna zmiana polityki monetarnej będzie mieć największy wpływ na to, jak będzie kształtować się oprocentowanie lokat bankowych. 

Reklama

Lokaty bankowe. PKO BP oferuje dwucyfrowe oprocentowanie

PKO BP w czerwcu wprowadzi na rynek "Lokatę Urodzinową IKO" z oprocentowaniem wynoszącym 10 proc. w skali roku. To lokata półroczna, na której można zdeponować do 50 tys. zł. Oczywiście, przy wspomnianych 10 proc. musi pojawić się gwiazdka.

Żeby zyskać 10 proc. w skali roku, trzeba spełnić przynajmniej jeden z trzech warunków. Można zatem ustawić w aplikacji IKO dowolne zlecenie stałe, kupić za jej pośrednictwem dowolne (nie dotyczy odnowień) ubezpieczenie PKO Towarzystwa Ubezpieczeń S.A. albo - i to trzecia opcja - fundusze inwestycyjne PKO TFI. W tym przypadku można otworzyć całkowicie nowy rejestr lub dokupić jednostki uczestnictwa funduszy, które już się posiada.

Na spełnienie tych wymagań jest czas od dnia otwarcia lokaty do 31 października 2023 r. Jeżeli tego nie zrobimy, oprocentowanie w całym okresie umowy wyniesie 5 proc. w skali roku.

Wyższe oprocentowanie nie tylko w PKO BP

Kolejne dwa banki - Bank Nowy i mBank - dokonały podniesienia oprocentowania już istniejących produktów. I tak, "NOWYdepozyt 3M GWARANTOWANY" ma podniesione oprocentowanie na 7,8 proc. w skali roku (poprzednio 7,3 proc.). 

Z kolei mBank zwiększył oprocentowanie lokaty trzymiesięcznej dość symbolicznie - z 7 do 7,1 proc. Jednocześnie jednak dwukrotnie wzrósł limit kwotowy - z 200 do 400 tys. zł.

Zresztą bank z siedzibą w Łodzi nie był jedyny. Od czerwca można ulokować na lokacie w Inbanku 50 tys. zł (poprzednio 10 tys.). Wzrosła też maksymalna kwota dla produktu "Lokata na Nowe Środki" Kasy Stefczyka. Na 12 miesięcy możemy tam teraz zdeponować do 200 tys. zł (do tej pory 50 tys. zł).

Są też obniżki

Pozostając przy "Lokacie na Nowe Środki Kasy Stefczyka" należy wspomnieć, że wraz ze wzrostem limitu środków spadło oprocentowanie (z 7,1 proc. do 6,5 proc.). Podobny, niekorzystny dla klientów ruch wykonał również Toyota Bank. Do tej pory środki zdeponowane na "Lokacie Plus" oprocentowane były na 7,2 proc., a obecna oferta zakłada, że będzie to 6,6 proc.

W naszej tabeli zaznaczamy pogrubioną czcionką zmiany zachodzące w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jeżeli pojawiać się będzie zupełnie nowy produkt, "wyboldowany" będzie cały wiersz. Jeżeli natomiast modyfikacja oferty dotyczyć będzie tylko oprocentowania lub innych warunków (np. maksymalnej kwoty), to pogrubione będą wyłącznie te zmiany.

Najlepsze lokaty bankowe. SIERPIEŃ 2023

Nazwa BankuNazwa LokatyOprocentowanie w skali rokuMinimalne/maksymalne środkiCzy wymaga założenia rachunku w banku?
Bank PekaoLokata Inwestująca10,006 miesięcy, minimalnie 6 tys. złTAK
Bank NowyNOWYdepozyt 1M WYSOKI PROCENT8,601 miesiąc, do 10 tys. zł, tylko jedna lokataTAK
Nest BankLokata Witaj8,103/6 miesięcy, do 50 tys. złTAK
InbankLokata na Start8,00do 50 tys. zł, 3 miesiąceTAK
VeloBankMobilna na Start8,002 miesiące, do 50 tys. złNIE
Kasa StefczykaWitaj w Kasie8,003 miesiące, do 50 tys. złTAK
Bank NowyNOWYdepozyt 3M GWARANTOWANY PROCENT7,703 miesiące, do 400 tys. złTAK
Santander Bank PolskaLokata Mobilna7,00do 20 tys. zl, 4 miesiąceTAK
VeloBankNowe Środki (3M, 6M)7,005-150 tys. zł, ze zgodami marketingowymiNIE
BFFFacto7,00min 5 tys. zł, 3-6 miesięcyNIE
Toyota BankPlus (3 miesiące)7,00minimum 2 tys. złNIE
Bank PekaoLokuj z Żubrem7,00do 30 tys. zł, do 30 września 2023 r.TAK
NeoBankenergoLOKATA 3M6,90do 400 tys. złTAK
Citi HandlowyLokata - Oferta Specjalna 3M6,70Do 500 tys. zł, na 3 miesiące, trzeba założyć konto CITIGOLDTAK
Kasa StefczykaLokata na Nowe Środki (12M)6,50do 200 tys. złTAK
mBankLokata Terminowa6,103 miesiące, do 300 tys. złNIE
PKO BPLokata Mobilna6,00do 50 tys. zł, 3 miesiąceTAK
Bank MillenniumHoryzont Zysku6,00do 18 miesięcy, od 1 tys. złTAK
Alior BankLokata Mobilna6,00100 dniTAK
źródło: banki

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »