Ranking najlepszych lokat. W kwietniu są powody do zadowolenia
Oprocentowanie lokat terminowych na początku kwietnia 2024 roku daje oszczędnym powody do zadowolenia. W większości banków jest na takim samym poziomie lub niewiele niższe niż było w poprzednim miesiącu. W połączeniu ze spadającą inflacją oznacza to, że z łatwością można znaleźć oferty z oprocentowaniem wyższym niż poziom wzrostu cen.
Początek kwietnia przynosi nie najgorsze informacje dla osób, które chcą wpłacić pieniądze na lokatę. W kilku bankach spadło oferowane oprocentowanie, ale i tak pozostaje dla wielu produktów powyżej poziomu inflacji. Na rynku nie pojawiły się oferty takie jakie promocja Credit Agricole z zeszłego miesiąca, kiedy było można założyć konto bankowe z lokatą oprocentowaną na 8 proc. w skali roku. Większość korzystnych produktów jest jednak nadal w ofercie banków.
Lokaty bankowe dostępne w Polsce w dużej części są obecnie oprocentowane w skali roku wyżej niż wynosi aktualny poziom wzrostu cen. Zgodnie z najnowszym wstępnym odczytem Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja w Polsce w marcu 2024 roku wyniosła 1,9 proc.
Jak wskazują ekonomiści, inflacyjny dołek raczej nie utrzyma się długo, a tempo wzrostu cen w ciągu roku przyspieszy. Będzie to efektem między innymi odmrożenia cen prądu i powrotu stawki 5 proc. VAT na wiele produktów żywnościowych. Analitycy w związku z tym nie spodziewają się szybkiego spadku stóp procentowych.
Kolejną decyzję w tej kwestii Rada Polityki Pieniężnej podejmie już 4 kwietnia. Miesiąc temu, na początku marca, Rada zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na tym samym poziomie. To oznacza, że już od prawie pół roku stopy procentowe w Polsce wynoszą:
- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskonta weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
Podwyższony poziom stóp procentowych nie cieszy kredytobiorców, bo oznacza wyższe raty. Ale dla oszczędzających jest zwykle dobrą wiadomością. Chociaż to banki we własnym zakresie określają wysokość oprocentowania oferowanych produktów, to od wysokości stóp pośrednio zależne są wysokości oprocentowania na lokatach czy rachunkach oszczędnościowych.
Efekty tego korzystnego dla oszczędzających układu - niskiej inflacji przy wysokich stopach procentowych - rzeczywiście widać w kwietniowej ofercie banków. Spośród dwudziestu pięciu lokat o najkorzystniejszym oprocentowaniu, każda oferuje takie powyżej poziomu inflacji. Do kwietniowego rankingu lokat przygotowanego przez Interię nie zmieściło się także co najmniej parędziesiąt innych ofert, w których oprocentowanie w skali roku także przewyższa wartość odczytu inflacji za marzec.
Jakie oprocentowanie na lokatach oferują banki w kwietniu 2024 roku? Porównaliśmy oferty kilkunastu banków działających w Polsce. Były one aktualne na dzień 28 marca 2024 roku.
W przypadku każdej lokaty sprawdzamy wysokość oprocentowania (w skali roku), długość lokaty, to, czy trzeba mieć konto w danym banku, żeby założyć lokatę, oraz minimalne i maksymalne kwoty depozytów. Tabela uwzględnia jedynie lokaty z oprocentowaniem stałym. Poniżej prezentujemy listę najwyżej oprocentowanych produktów.
Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, najlepsze oferty na rynku to lokaty tylko dla nowych klientów. Chodzi o zwycięzcę rankingu - Lokatę Witaj Nest Banku na 6 miesięcy z oprocentowaniem 7,1 proc. w skali roku - ale także pozostałe dwie lokaty bankowe z podium. To lokata Mobilna na Start z VeloBanku i NOWYdepozyt na Wysoki Procent na miesiąc z Banku Nowego. Obie lokaty oferują 7 proc. w skali roku.
W rankingu znalazły się jednak także produkty dostępne dla dotychczasowych klientów poszczególnych banków. Jest też kilka ofert niewymagających założenia konta czy korzystania z innych usług danego banku.