Ratujcie 7-proc. VAT na kupno mieszkania

Już teraz trzeba bić na alarm. Rząd debatuje, a definicji budownictwa społecznego jak nie ma, tak nie ma. Jak wynika z traktatu akcesyjnego, z końcem 2007 r. wygasa możliwość stosowania obniżonej, 7-procentowej stawki VAT na zakup nowych mieszkań i usług remontowych.

Definicja budownictwa społecznego pozwoliłaby zachować obniżoną stawkę po 2007 r., bez konfliktu z prawem UE. Czasu jest mało, a prace nad ustawą posuwają się żółwim tempem. Jeśli rząd ma zdążyć, to teraz jest ostatni dzwonek.

- Żeby prace przebiegały w normalnym tempie (takim, by opinia publiczna mogła z projektowanymi zmianami zapoznać się we właściwym czasie), to marzec i kwiecień powinien być etapem uzgodnień międzyresortowych. W maju projekt powinien trafić do laski marszałkowskiej. Kolejne dwa miesiące to praca w Sejmie.

Reklama

We wrześniu powinny już odbyć się prace w komisji senackiej i na posiedzeniu Senatu. Najpóźniej w pierwszej połowie października powinien być zamknięty proces legislacyjny w Sejmie. Niepisana zasada mówi, że w przypadku zmian podatkowych ustawa nie powinna być opublikowana później niż do 30 listopada - mówi Elżbieta Mucha, radca prawny i była wiceminister finansów.

Droga legislacyjna jest więc długa i wyboista. Po przejściu przez biuro legislacyjne rządu projekt musi uzyskać rekomendację Rady Ministrów i podpis premiera. W Sejmie między pierwszym a drugim czytaniem kierowany jest do odpowiednich komisji, na których głosowane są poprawki. Po trzecim czytaniu trafia do Senatu, gdzie też mogą być wprowadzone poprawki.

Zanim znajdzie się u prezydenta, który ma 21 dni na jego podpisanie, może jeszcze wrócić do Sejmu. Vacatio legis trwa dwa tygodnie. Trzeba pamiętać, że w sierpniu prace parlamentu ustaną, ponieważ posłowie wyjadą na wakacje.

- Kwestia VAT w budownictwie jest wielką niewiadomą. Jeśli rząd nie zdąży do końca roku, będzie to skandal i tragedia dla milionów ludzi, którzy chcieli kupić mieszkania - mówi Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Obecnie resort finansów jest na etapie proponowania definicji, która zakłada, że od 2008 r. 7-procentową stawkę VAT będziemy płacić za nowe mieszkania o powierzchni do 120 mkw. oraz domy do 200 mkw. Wyższa 22--procentowa stawka VAT miałaby obowiązywać za każdy dodatkowy metr.

Na alarm biją eksperci

- Wyższym VAT będzie obciążonych 50 proc. mieszkań i 80 proc. usług remontowych. Efekt będzie taki, że wzrośnie szara strefa, mniejsza będzie dostępność mieszkań i będą one droższe. Te działania wspierają rodziny majętne, a dyskryminują biedniejsze - mówi Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Szybkie uchwalenie ustawy jest też w interesie firm budowlanych i deweloperskich, którym ciężko podejmować decyzje inwestycyjne w sytuacji braku rozwiązań prawnych. Ale też bez definicji budownictwa społecznego z pewnością wzrosną ceny mieszkań.

Anna Pronińska

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: kupno | zakup mieszkania | rząd | mieszkanie | VAT | Mieszkanie+ | budownictwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »