Rekordowa waloryzacja przyszłych emerytur. Lepiej zaczekać z wnioskiem do lipca

Czerwcowa waloryzacja przyszłych emerytur była rekordowa - podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Na kontach ubezpieczonych przybyło kilkaset miliardów złotych. To dobra wiadomość dla osób, które jeszcze nie przeszły na emeryturę. Oznacza też, że z wnioskiem o świadczenie lepiej jeszcze trochę poczekać. Wyjaśniamy, kiedy lepiej go złożyć.

Coroczna czerwcowa waloryzacja składek w ZUS była rekordowa. Informację podał pod koniec ubiegłego tygodnia Zakład. Stan kont i subkont przyszłych emerytów wzrósł łącznie o ponad pół biliona złotych.

To bezpośrednio wpłynie na wysokość świadczeń osób, które dopiero przejdą na emeryturę. Będą one mogły liczyć na wyższe świadczenie.

Rekordowa waloryzacja przyszłych emerytur. Mamy dane

Stan kont i subkont osób ubezpieczonych w wyniku rocznej waloryzacji składek w 2024 roku wzrósł o 521,7 mld złotych. Dla porównania - zeszłoroczny przyrost wyniósł ok. 450 mld złotych.

Reklama

Zakład waloryzuje składki, żeby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Chodzi o to, żeby pieniądze zgromadzone na kontach i subkontach nie traciły na wartości. Kwoty na nich zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego.

W tym roku do waloryzacji przyjęto wskaźniki: 

  • 114,87 proc. dla składek emerytalnych oraz kapitału początkowego, 
  • 109,91 proc. dla środków na subkoncie.

Jak dzięki temu zwiększył się stan posiadania przyszłych emerytów? Przykładowo - dzięki waloryzacji osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopisano 66,9 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększył się o 126,4 tys. zł.

- W przypadku osoby, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, tegoroczna waloryzacja składek pozwoli obliczyć emeryturę wyższą nawet o ponad 250 zł dla osoby w wieku 60 lat lub ponad 300 zł - dla osoby w wieku 65 lat. Z kolei osoba, która ma na koncie 850 tys. zł, może otrzymać świadczenia wyższe o ok. 480-580 zł- wyjaśnił Derdziuk w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

Lepiej nie przechodź teraz na emeryturę. Ile musisz poczekać?

ZUS przeprowadza waloryzację przyszłych emerytur co roku w czerwcu. To ma ważny efekt dla osób, które w tym roku planują przejść na emeryturę.

Przez to, że środki po waloryzacji są przypisywane do kont i subkont na dzień 1 czerwca, w tym miesiącu nie opłaca się jeszcze przechodzić na emeryturę. Dużo lepiej jest poczekać do drugiej połowy roku, a więc do lipca. Wtedy już nasza emerytura będzie się liczyć od zwaloryzowanej kwoty. Może być wiec nawet kilkaset złotych wyższa - w zależności od tego, ile środków zgromadziliśmy przez swoje życie.

Waloryzacja w ZUS. Jak sprawdzić stan konta?

Dane wynikające z przeprowadzonej waloryzacji jeszcze w czerwcu będą widoczne dla ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zostaną one również zawarte w informacji o stanie konta ubezpieczonego według stanu na 31 grudnia 2023 roku, którą ZUS co roku przygotowuje dla każdego ubezpieczonego.

Informację o stanie konta ubezpieczonego otrzyma każda osoba urodzona po 1948 roku, która kiedykolwiek była objęta ubezpieczeniami społecznymi, a na jej koncie w ZUS została zapisana choćby jedna składka.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | waloryzacja rent i emerytur
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »