Rosyjski koncern Rosnieft straszy Niemców rosnącymi cenami paliw

Agencja Reutera, cytując komuniktat rosyjskiego koncernu petrochemicznego podała, że rosyjski koncern naftowy Rosnieft ostrzegł, iż ceny paliw w Niemczech prawdopodobnie wzrosną, jeśli rafineria w niemieckim Schwedt zastąpi dostawy rosyjskiej ropy produktami dostarczanymi drogą morską z innych krajów.

Rosnieft, ze względu na zbliżający się zakaz importu ropy z Rosji, maluje przyszłość rafinerii Schwedt w Brandenburgii, której jest właścicielem z brytyjsko-holenderskim Shellem i międzynarodowym konglomeratem Eni, w wyjątkowo czarnych barwach.

Jeśli rafineria nie będzie już zaopatrywana przez rurociąg "Przyjaźń", lecz innymi drogami, będzie wykorzystywać tylko połowę swoich mocy produkcyjnych - pisze w swoim komunikacie rosyjska firma.

Według informacji koncernu, doprowadziłoby to do strat w wysokości nawet 300 mln euro rocznie, co będzie mieć wpływ na wysokość podatków odprowadzanych do niemieckiego fiskusa.

Reklama

Należy się również spodziewać rosnących cen benzyny i paliw w całych Niemczech - ostrzegają władze rosyjskiej spółki.

Rzecznik Rosnieftu odmówił dalszych wyjaśnień - zaznaczył Reuters.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

W zeszłym tygodniu do niemieckiego portu w Rostocku po raz pierwszy w historii zacumował tankowiec z amerykańską ropą, która ma zasilić refinerię w Schwedt.

Unia Europejska planuje do końca roku prawie całkowite embargo na rosyjską ropę i podejmuje wysiłki, aby uniezależnić się od importu rosyjskiego surowca, który rurociągami zasilał rafinerie w Niemczech, Polsce i innych krajach Europy Środkowej - wyjaśnia agencja Reutera.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: podwyżki cen paliw | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »