Rozmowa o pracę. Uważaj na podchwytliwe pytania, oto jak odpowiedzieć
Rozmowa o pracę często jest źródłem wielu emocji. Tak zwane "interview" wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Osoby przeprowadzające rozmowy kwalifikacyjne bardzo lubią zadawać niejednoznaczne pytania. Jak na nie odpowiedzieć i co wziąć ze sobą na rozmowę o pracę? Podpowiadamy.
Długo wyczekiwana rozmowa o pracę to ekscytujące, ale również stresujące doświadczenie. Aby zminimalizować ryzyko popełnienia gafy przed rekruterem, warto przygotować się na to spotkanie. Jak to zrobić?
Przede wszystkim, dobrze jest powtórzyć sobie informacje, które umieściło się w CV. Szybkie przypomnienie przebiegu dotychczasowej kariery zawodowej oraz posiadanych umiejętności pozwoli sprawnie odpowiadać na pytania. Warto również zastanowić się nad tym, w jaki sposób można rozszerzyć te informacje, by na spotkaniu kwalifikacyjnym móc dopowiedzieć niektóre rzeczy związane z doświadczeniem zawodowym. Znajomość swojego życiorysu może pomóc w zredukowaniu stresu – wówczas rozmowa o pracę powinna pójść zdecydowanie lepiej. Ważne jest również zapoznanie się z działalnością firmy, do której się kandyduje. Dlaczego? O tym w dalszej części tekstu.
Co wziąć na rozmowę o pracę? To pytanie bardzo często zadają sobie kandydaci. Wszystko zależy od stanowiska, o które ktoś się ubiega. Jeżeli jest to praca kreatywna, związana choćby z projektowaniem grafik lub pisaniem tekstów, to wówczas warto wybrać najlepsze próbki ze swojego portfolio. Przydadzą się również referencje z poprzedniej pracy oraz wydrukowane CV. Nie zaszkodzi także przygotować kilku pytań dla rekrutera – sporządzenie niewielkiej listy z pewnością okaże się pomocne.
Podczas rozmowy o pracę bardzo często rekruter zadaje pytania, które na pierwszy rzut oka wydają się dziwne. Jednak nierzadko są one wcześniej przygotowywane w celu sprawdzenia kandydata. Jakie są najbardziej podchwytliwe?
1. "Czy wie Pani/Pan czym zajmuje się nasza firma?"
Z pozoru błahe pytanie, aczkolwiek wielu kandydatów nie zadaje sobie chociaż minimalnego trudu, by poznać historię i zakres działalności firmy, do której kandydują. To niezwykle istotne, ponieważ pytając o przedsiębiorstwo rekruter sprawdza, czy komuś faktycznie zależy na dołączeniu do zespołu. Zatem research na temat firmy przed rozmową rekrutacyjną jest wskazany.
2. "Gdzie się Pani/Pan widzi za rok/5 lat/10 lat?"
Osoba przeprowadzająca rekrutację może o to spytać, gdyż chce się dowiedzieć, czy ktoś wiąże swoją przyszłość właśnie z tą firmą, do której kandyduje. Warto wówczas odpowiedzieć, że za rok/5 lat/10 lat widzimy się po prostu wyżej w hierarchii firmowej, ponieważ stawiamy na rozwój i poszerzanie swoich kompetencji.
3. "Czy może Pani/Pan wymienić swoje mocne/słabe strony?"
To pytanie pada praktycznie w każdej rozmowie rekrutacyjnej. O ile pytanie o mocne strony może wydawać się sensowne, to kwestia słabych stron pozwala sprawdzić rekruterowi, czy ktoś jest zdolny do samokrytyki. Wówczas warto mówić zgodnie z prawdą i wybierać te słabe strony, które nie mają wpływu na pracę na danym stanowisku. Przykładowo, osoba kandydująca do pracy w charakterze pracownika call center nie powinna mówić, że trudno nawiązuje nowe kontakty. Co więcej, odpowiadając na pytanie o słabe strony można wspomnieć, że jest się w trakcie pracy nad nimi. Stanowczo odradza się stosowanie banałów, takich jak "czasami pracuję zbyt ciężko".
4. "Czy może Pani/Pan wymienić 10 zastosowań gumowej kaczuszki?"
To pytanie wydaje się kompletnie bez sensu, możliwe są również jego różne wersje, jednak cel jest zwykle ten sam – sprawdzenie kreatywności kandydata i zdolności do reagowania na niespodziewane sytuacje. Warto mieć na uwadze, że takie pytanie może się pojawić i po jego usłyszeniu nie zastanawiać się nad jego sensem, tylko w miarę płynnie odpowiadać.
5. "Dlaczego chce Pani/Pan zmienić pracę?"
Przed odpowiedzią na to pytanie warto się dobrze zastanowić. Odpowiedź, która uderza w obecnego pracodawcę, może nie przypaść do gustu rekruterowi – istnieje ryzyko, że stwierdzi, iż w przyszłości ktoś będzie podobnie wypowiadał się o firmie, do której obecnie kandyduje. Najlepiej sformułować swoją wypowiedź w sposób wyważony i podkreślić chęć rozwoju i poszukiwanie nowych wyzwań.
Przeczytaj też:
Praca w Policji: służba kusi trzynastą pensją i wcześniejszą emeryturą. Tysiące wakatów czeka
Nawet 300 złotych za dzień. Oto najlepiej płatne prace dorywcze tego lata
Gdzie jechać na pracę sezonową? Oto miejsca, gdzie zarobisz najwięcej