SARON zastąpi LIBOR przy kredytach we frankach
To stawka SARON zastąpi od stycznia 2022 r. wskaźnik LIBOR CHF i będzie częścią – oprócz marży – oprocentowania kredytów hipotecznych we frankach – postanowiła Komisja Europejska. To następstwo decyzji brytyjskiego organu nadzoru, który zdecydował o końcu stawek LIBOR wraz z ostatnim dniem grudnia 2021 r.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Komisja Europejska przyjęła projekt rozporządzenia wykonawczego w sprawie wyznaczenia ustawowego zamiennika niektórych terminów zapadalności stopy LIBOR dla franka szwajcarskiego (CHF LIBOR).
- Dotychczas szereg banków stosuje stopę CHF LIBOR w Unii jako stopę referencyjną w przypadku znacznej liczby pozostających do spłaty kredytów hipotecznych udzielonych klientom indywidualnym, przy czym w przypadku większości z nich termin spłaty przypada po 2021 r. Z odpowiedzi udzielonych w ramach konsultacji publicznych przeprowadzonych przez Komisję wynika, że obecnie wolumen umów o kredyt hipoteczny, które zawierają odniesienie do stopy CHF LIBOR, wynosi w Unii łącznie 35 mld euro. Najwięcej takich (spośród nadal obowiązujących) umów zostało zawartych w Polsce, a w dalszej kolejności w Austrii, Słowenii, Niderlandach i Francji - napisała KE w projekcie rozporządzenia, które oczekuje na publikację w Dzienniku Urzędowym UE.
- W licznych wymianach opinii między Komisją a zainteresowanymi organami publicznymi podkreślano skalę potencjalnych zakłóceń spowodowanych zaprzestaniem obliczania stopy CHF LIBOR oraz konieczność uniknięcia sytuacji braku ciągłości umów zawierających odniesienie do stopy CHF LIBOR w celu zapobieżenia urzeczywistnieniu się tych zakłóceń - dodano.