Sejm daje zielone światło. Jest zgoda na zamrożenie cen prądu

Sejm zgodził się w piątek na zamrożenie cen prądu. Oznacza to, że w przyszłym roku ceny energii będą te same, jak w roku 2022 dla określonych limitów zużycia. Posłowie odrzucili większość poprawek Senatu. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

  • W piątek Sejm przegłosował projekt ustawy o zamrożeniu cen energii elektrycznej w 2023 roku.
  • Gospodarstwa domowe będą mogły liczyć na te same ceny w przyszłym roku, co obecnie do limitu rocznego zużycia 2 MWh; większe limity przyznano osobom z niepełnosprawnością, rodzinom wielodzietnym i rolnikom.
  • Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Sejm przyjął ustawę zakładającą zamrożenie cen prądu w 2023 roku do określonych limitów zużycia w roku 2022. Izba niższa polskiego parlamentu po raz kolejny głosowała nad nowymi rozwiązaniami, bowiem Senat zgłosił szereg poprawek. Dotyczyły one m.in. zamrożenia cen również dla małych i średnich przedsiębiorstw do limitu zużycia 20 MWh rocznie. Większość senackich poprawek została przez Sejm odrzucona. Jak zapowiedział jednak premier, rząd szykuje dla takich firm oddzielny pakiet rozwiązań - mają zostać one zaprezentowane w przyszłym tygodniu.

Reklama

Trzy limity zużycia energii

Ustawa przewiduje, że w 2023 roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 

  • 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego,
  • 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnością,  
  • 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Przekroczenie poszczególnych limitów zużycia będzie oznaczało rozliczanie za kolejną zużytą energię wg nowych stawek obowiązujących dla przyszłego roku. Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, którzy wcześniej zawarli rynkowe umowy, gwarantujące im stałą cenę za energię elektryczną w 2023 r.

Ustawa przewiduje również gratyfikację za oszczędzanie energii - jeśli między 1 października br. a 31 grudnia 2023 r. odbiorca zmniejszy swoje zużycie o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022, w 2024 r. sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022-grudzień 2023.

Będzie dodatek elektryczny

Pomoc otrzymają też osoby ogrzewające dom urządzeniami elektrycznymi. Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana na dwa progi uzależnione od rocznego zużycia energii elektrycznej: 1000 zł w przypadku zużycia prądu w 2022 r. na poziomie do 5 MWh oraz 1500 zł w przypadku zużycia powyżej 5 MWh. Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można, zgodnie z projektem, składać w terminie od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Ma być wypłacony do 31 marca 2023

Projekt ustawy został dzień wcześniej przyjęty jednogłośnie przez Senat. Zgłoszono aż 74 poprawki. Zmiany zakładały m.in. że limit zużycia energii elektrycznej objęty niższą ceną dla rodzin wielodzietnych miałby być obliczany na podstawie liczby dzieci. Dotyczyły także pomocy dla działkowiczów oraz firm sektora MSP. Poprawki te nie zostały przyjęte przez Sejm.

Projekt ustawy trafi teraz do podpisu prezydenta.

PB

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »