Reklama

Spada WIBOR, co z kredytami?

Trzymiesięczna stawka WIBOR od ponad roku nie była tak nisko jak aktualnie. To dobra wiadomość dla osób spłacających kredyt hipoteczny w złotych - ich raty od połowy sierpnia spadły o ok. 3,5 proc., a wiele wskazuje na to, że to dopiero początek spadków.

Przez ostatnie dwa miesiące trzymiesięczna stawka WIBOR (jest najpopularniejszym wskaźnikiem służącym do wyznaczania oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych) obniżyła się z 5,11 do 4,76 proc. To oznacza spadek raty kredytu o 22-24 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia (ok. 3,5 proc.), co w przypadku kredytu na 300 tys. zł przekłada się na miesięczną oszczędność rzędu 65-70 zł.

Aktualnie WIBOR jest notowany najniżej od połowy października ubiegłego roku, a ostani głębszy spadek zanotowano w pierwszej połowie 2010 r. Potem mieliśmy bowiem do czynienia z cyklem podnoszenia stóp procentowych, więc i WIBOR (a za nim oprocentowanie kredytów hipotecznych) rósł.

Reklama

Teraz ekonomiści oczekują obniżek stóp, co rynek zaczął dyskontować już kilka tygodni temu i stąd spadek WIBOR-u. Wiele wskazuje jednak na to, że nie jest to koniec dobrych wiadomości dla złotowych kredytobiorców.

W komunikacie po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej czytamy m.in.: "Jeśli napływające informacje, w tym listopadowa projekcja NBP, będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej będzie ograniczone, Rada dokona złagodzenia polityki pieniężnej". Jest to dość wyraźna wskazówka, że obniżki stóp w końcu się doczekamy.

Wskazują też na to notowania kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA). Z ich analizy można wywnioskować, że rynek oczekuje spadku WIBOR-u do poziomu 4,30-4,35 proc. przed końcem roku i do 3,80 proc. na wiosnę 2013 r. Gdyby te prognozy się spełniły, rata kredytu na 300 tys. zł spadłaby o dalsze 90 zł do końca grudnia i o kolejne 90 zł przez następnych kilka miesięcy.

Łącznie w ciągu roku obniżka miesięcznej raty wyniosłaby ponad 250 zł. Warto jednak zaznaczyć, że notowania kontraktów są tylko wizją rynku, a nie konkretnym wskaźnikiem, na podstawie którego płacone są odsetki kredytów.

Klienci zmianę stóp procentowych i wzrost WIBOR-u odczują w różnym czasie i stopniu, bo banki według własnych zasad wyznaczają stawki bazowe i aktualizują je z różną częstotliwością. Czasami do aktualizacji stawek wymaga jest zmiana WIBOR-u o co najmniej 0,1 pp. lub 0,25 pp. Dla klientów niektórych banków obecne obniżki WIBOR-u będą odczuwalne w portfelu dopiero od stycznia, inni ze spadku raty mogą się cieszyć co miesiąc.

Marcin Krasoń

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »