Spadek po bracie kawalerze. Kto dziedziczy i jakie dokumenty są potrzebne?

Kiedy umiera bliska osoba, najczęściej dziedziczy po niej najbliższa rodzina. Ostatecznie jednak to, jak będzie wyglądać dziedziczenie po bracie kawalerze, zależne jest od tego, czy spadkodawca pozostawił po sobie testament. Kto dziedziczy po bracie kawalerze i jakie dokumenty są potrzebne, aby nabyć spadek?

  

Spadek po bracie kawalerze - kto dziedziczy?

Jeżeli spadkodawca przed śmiercią sporządził testament, to wówczas dziedziczenie odbywa się zgodnie z jego ostatnią wolą, czyli stosownie do zapisów w testamencie.

Z kolei jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu, to wtedy dziedziczenie przebiega zgodnie z ustawą (tzw. dziedziczenie ustawowe). Według prawa w pierwszej kolejności powołane z ustawy do spadku są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Osoby te dziedziczą spadek w częściach równych, przy czym część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku.

Reklama

Jeśli brat nie był żonaty i nie pozostawił po sobie dzieci, to wtedy spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli rodzic lub rodzice spadkodawcy nie żyją, to wtedy natomiast udział zmarłego rodzica przypada rodzeństwu spadkodawcy, również w częściach równych.

Jak nabyć spadek po bracie kawalerze?

Aby otrzymać prawo do spadku po bracie kawalerze, spadkobiercy muszą w ciągu 6 miesięcy od chwili śmierci spadkodawcy podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. 

Spadkobiercy mogą przyjąć spadek wprost (wówczas będą odpowiadać za długi spadkodawcy), przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza (wtedy odpowiadają za długi spadkodawcy wyłącznie do wysokości odziedziczonego majątku) lub odrzucić spadek w całości. Postępowanie spadkowe można z kolei przeprowadzić w sądzie lub u notariusza.

Dokumenty do nabycia spadku po bracie kawalerze w sądzie

Stwierdzenie nabycia spadku w sądzie powinno rozpocząć się od złożenia do sądu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku razem z odpisami dla wszystkich uczestników postępowania spadkowego. Dodatkowo do stwierdzenia nabycia spadku będą potrzebne dokumenty, takie jak:

  • akt zgonu spadkodawcy,
  • testament, jeżeli spadkodawca go sporządził,
  • dokumenty potwierdzające więzy ze spadkodawcą (np. akt urodzenia),
  • dowód uiszczenia opłaty sądowej oraz opłaty za wpis w Rejestrze Spadkowym.

W trakcie postępowania sąd rozstrzyga, kto należy do grupy spadkobierców i jaki udział w spadku przypada poszczególnym osobom. Sądowe stwierdzenie nabycia spadku natomiast skutkuje uzyskaniem formalnego potwierdzenia praw do spadku.

Jakie dokumenty są sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza?

Nabycia spadku u notariusza polega na sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia przez dowolnego, wybranego przez nas notariusza. Do sporządzenia tego aktu potrzebne będą poniższe dokumenty:

  • odpis aktu zgonu spadkodawcy,
  • odpisy aktów stanu cywilnego osób powołanych do spadku z ustawy, które potwierdzają więzy rodzinne ze spadkodawcą,
  • testament, jeżeli spadkodawca go pozostawił,
  • numer księgi wieczystej, jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość.

Procedura notarialna polega na spisaniu protokołu poświadczenia dziedziczenia w obecności osób, których sprawa dotyczy. Akt poświadczenia dziedziczenia zawiera natomiast informacje o tym, kto dziedziczy spadek oraz w jakiej wysokości. Ponadto po sporządzeniu aktu notariusz wpisuje dokument do Rejestru Spadkowego i wówczas zarejestrowany akt ma skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. 

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spadek | dziedziczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »