Staż pracy może zwiększyć urlop. Nawet o 16 dni

Osoby, które pracowały w gospodarstwach rolnych mają szansę na zwiększenie liczby dni urlopu. Jak informuje infor.pl do wprowadzenia tej korekty wystarczy pobranie odpowiedniego zaświadczenia z urzędu gminy bądź z KRUS. Kluczowy w tym względzie jest staż pracy.

Osoby, które w czasie swojej kariery zawodowej pracowały w gospodarstwie rolnym mogą zwiększyć liczbę swoich dni urlopu - informuje infor.pl. Jak wyjaśnia portal, bez tego dokumentu, rozpoczynając pracę etatową w wieku 30 lat, mogłyby mieć jedynie 10 dni urlopu. Tymczasem ich rówieśnicy w tym samym wieku, dzięki zaliczeniu lat studiów, automatycznie otrzymują 26 dni urlopu wypoczynkowego.

KRUS i gmina. Ukryty sposób na przekształcenie 10 dni urlopu w 26

Sytuację urlopową rolników pracujących w indywidualnych gospodarstwach rolnych reguluje ustawa z 20.07.1990 r. mówiącą o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (DzU nr 54 poz. 310). I jak zauważa infor.pl, w tamtych czasach "duża część społeczeństwa pracowała jako rolnicy". Obecnie wygląda to już inaczej, a rolnicy podejmują pracę etatową. Niejednokrotnie mają oni problem z uzyskaniem urlopu w wymiarze 26 dni. Ich wolne wyliczane jest na 10 dni.

Reklama

Podstawą o ubieganie się przez pracownika zwiększenie liczby dni urlopu z 10 do 26 może być wyrok Sądu Rejonowego w Człuchowie z 16 grudnia 2022 r. (sygn. IV P 67/22). W przywołanej przez infor.pl sprawie, pracownik został zwolniony z pracy w ochronie. Mężczyzna walczył w sądzie między innymi o wyższy ekwiwalent za urlop. Jego pracodawca nie widział podstaw do uznania 26 dni urlopu z uwagi na pracę w rolnictwie, czym zajmował się przed rozpoczęciem pracy w ochronie. 

Staż pracy. Jak jeden dokument może zamienić 10 dni urlopu w 26?

W opisanej sytuacji sąd zwrócił uwagę na to, że pracownik ubiegający się o zwiększenie swoich dni urlopu z 10 do 26 i tym samym wliczenie do swojego stażu pracy czas pracy w gospodarstwie rolnym, jest zobowiązany do przedstawienia dokumentów potwierdzających ten stan rzeczy. Można tego dokonać na podstawie posiadanych dokumentów. 

Aby dociekać swoich praw do 26 dni urlopu, pracownik może przedstawić: 

  • zaświadczenie z urzędu gminy, w którym zawarta jest informacja o fakcie bycia rolnikiem, dokument musi wskazywać okres pracy w gospodarstwie rolnym
  • ewidencja wojskowa, w której zaznaczony jest fakt odroczenia służby wojskowej w związku z prowadzeniem gospodarstwa bądź księgi podatkowe, 
  • zaświadczenia związane z ubezpieczeniem społecznym.

Jak zauważa infor.pl osoba ubiegająca się o zwiększenie dni urlopu, w razie braku dokumentów z urzędu gminy, może udowodnić czas pracy w gospodarstwie rolnym na przykład za pomocą odpisów aktów własności, umów cywilnoprawnych, nakazów płatniczych czy za pomocą kwitów obowiązkowych dostaw zboża lub żywca.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: KRUS | urlop | gmina | praca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »