Wstrzymali im wypłaty 800 plus. Przybyło tysiące nowych uczniów

Od września do szkół w Polsce dołączyło 33 tys. uczniów z Ukrainy. To efekt zmian w świadczeniu 800 plus, które od tego czasu przysługuje obcokrajowcom wyłącznie realizującym w naszym kraju obowiązek szkolny.

  • Od września do polskiej szkoły dołączyło 33 tys. nowych dzieci ukraińskich, mówiła w Sejmie wiceminister edukacji narodowej Joanna Mucha. 
  • Od początku roku liczba dzieci pobierających w Polsce 800 plus spadła o 20 tys. 
  • Od 1 września dzieci z Ukrainy mogą pobierać 800 plus tylko, jeśli realizują obowiązek szkolny. Od tej reguły jest jeden wyjątek.

Uzależnienie wypłat 800 plus od realizacji obowiązku szkolnego przynosi pierwsze efekty. Spada liczba osób pobierających flagowe świadczenie, rośnie natomiast liczba uczniów z Ukrainy w polskich szkołach. 

Reklama

Obowiązek szkolny podjęło 33 tys. dzieci z Ukrainy

Od początku roku liczba dzieci z Ukrainy, które pobierają zasiłek 800 plus, spadła o 20 tys. osób. Od 1 września 2024 r. mieszkające w Polsce dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej i obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych. 

"Od września do polskiej szkoły dołączyło 33 tys. nowych dzieci ukraińskich", mówiła wiceszefowa MEN Joanna Mucha cytowana przez PAP. 

Ukraińcy mogą obecnie otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start pod warunkiem, że ich dzieci uczęszczają do polskiej szkoły.

Nowa reguła z wyjątkami

Jedynym wyjątkiem od nowej reguły są uczniowie uczący się w roku szkolnym 2024/2025 w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty. Oni nie są objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół i mogą dokończyć naukę w trybie zdalnym.

Joanna Mucha w Sejmie tłumaczyła, że "od początku roku liczba dzieci pobierających zasiłek 800 plus zmniejszyła się o 20 tysięcy, (...), więc wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku".

Bardzo trudno jest podawać liczbę uczniów ukraińskich, bo ona się cały czas zmienia. W 2022 r. maksymalnie było to 200 tys. dzieci ukraińskich w polskim systemie. Chodzi to o dzieci uchodźcze, a więc nie o dzieci ukraińskie, które były wcześniej w polskiej szkole. W 2023 r. było 183 tys. dzieci uchodźczych, a w 2024 r. - 185 tys. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: 800 plus | MEN | Joanna Mucha | 500 zł na dziecko | obowiązek szkolny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »