Tych urządzeń nie odłączaj od prądu. Nie zaoszczędzisz, a zapłacisz więcej
Wzrost cen energii elektrycznej skłania wielu konsumentów do poszukiwania sposobów na skuteczne redukowanie zużycia prądu. Łatwo przy tym ulec złudzeniu, że proste odłączenie sprzętu od źródła zasilania pomoże obniżyć rachunki. W niektórych przypadkach tak może być, ale warto pamiętać, że są też urządzenia, których nie powinno się odłączać od prądu, bo w efekcie rachunki mogą tylko wzrosnąć. Są też takie sprzęty, których odłączania nie zaleca się z uwagi na ryzyko skrócenia ich żywotności.
Jak czytamy w serwisie polsatnews.pl, istnieje grupa urządzeń, w przypadku których odłączenie od prądu może spowodować uszkodzenie lub skrócenie czasu działania. Do tej grupy zaliczane są telewizory OLED. Wyświetlacze w tego typu sprzętach nie wymagają podświetlenia; źródło światła stanowią w nich diody LED wytwarzane ze związków organicznych.
Producenci telewizorów OLED podkreślają, że nie powinny one być zbyt często odłączane od prądu, jeśli chcemy korzystać z nich przez długi czas. To dlatego, że w telewizorach OLED co jakiś czas uruchamia się "program regeneracyjny" - jeśli więc sprzęt nie jest podłączony do źródła zasilania, program ten nie może działać poprawnie. W rezultacie może dojść do różnych problemów technicznych, które negatywnie wpłyną na żywotność sprzętu. Dlatego najlepiej telewizor OLED wyłączać tylko przyciskiem zasilania znajdującym się na pilocie.
Warto też mieć świadomość, że pewne urządzenia nie powinny być odłączane od prądu, bo ich ponowne uruchomienie może spowodować, że nasze rachunki za prąd wzrosną. Zaliczane są do nich m.in. drukarki atramentowe.
Co do zasady zużywają one mniej energii elektrycznej niż drukarki laserowe - jednak należy pamiętać, że odłączenie drukarki atramentowej od prądu i ponowne jej uruchomienie skutkuje automatycznym startem programu samooczyszczania głowic. W efekcie drukarka pobiera więcej energii niż gdyby była na stałe podłączona do gniazdka (oczywiście, pobierany jest też atrament do czyszczenia głowic). Drukarkę atramentową należy więc po prostu wyłączać poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku.
Urządzeniem, którego nie powinno się odłączać od zasilania, jest też router. W tym przypadku nie chodzi jednak o zwiększony pobór prądu przy ponownym uruchomieniu, ale o konieczność ponownej konfiguracji na skutek zerwania połączenia internetowego, co może być czasochłonne i uciążliwe.
Istnieje też grupa urządzeń, które muszą być podłączone do zasilania nawet wtedy, kiedy domowników nie ma w domu. Należą do nich:
- lodówki;
- systemy monitoringu;
- alarmy.
Po wyłączeniu urządzenia te nie spełnią po prostu swojej funkcji - żywność przechowywana w lodówce popsuje się, a wszelkiego rodzaju czujniki nie zaraportują zalania czy obecności czadu.