Ubezpieczenie od burzy. Jak chronić swój dobytek przed zniszczeniami?

Ubezpieczenie od burzy staje się coraz bardziej popularne. Mamy do czynienia z coraz większą ilością ekstremalnych zjawisk w pogodzie – również w ostatnich dniach przez nasz kraj przetoczyły się niszczycielskie burze i nawałnice. Huraganowy wiatr zrywał dachy i wyrywał drzewa z korzeniami, a ulewne deszcze doprowadzały do wylewania się rzek i podtapiania domostw. Podobnych zjawisk będzie coraz więcej, dlatego warto ubezpieczyć swój dom przed burzami. Co można ubezpieczyć, a czego nie obejmują polisy w przypadku wystąpienia szkód po nawałnicach?

 

Ubezpieczenie od burzy jest szczególnie ważne zwłaszcza w okresie letnim, kiedy mamy do czynienia z ekstremalnymi upałami i gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Tylko w sobotę strażacy interweniowali ponad 3 tys. razy, wichury uszkodziły dachy na ponad 260 budynkach, a ewakuować trzeba było szpital w Dębicy, ponieważ został pozbawiony prądu, oraz festiwal "Męskie Granie" w Żywcu - informują strażacy. 

Uszkodzenia wywołane gwałtownymi burzami to sytuacje, na które nie mamy wpływu. Obciążają one jednak nasze budżety, z których musimy wygospodarować środki na naprawę szkód. W trudnej sytuacji znajdują się zwłaszcza ci właściciele budynków, którzy nie ubezpieczyli swojego dobytku przed zniszczeniem.

Reklama

  

Ubezpieczenie od burzy pomaga pokryć przynajmniej część kosztów, które musimy przeznaczyć na usuwanie szkód z powodu nawałnic. Ubezpieczenie obejmuje m.in. wypłacenie odszkodowania po zerwaniu dachu, zalaniu piwnicy czy zniszczeniu ścian budynku. W przypadku zniszczonych samochodów z pomocą przychodzi nam dodatkowe ubezpieczenie AC. 

Nie zawsze jednak ubezpieczyciel może wypłacić nam środki. Wszystko zależy od tego, jak zabezpieczyliśmy swój dom czy mieszkanie. O czym zatem nie można zapomnieć, żeby w przypadku szkody otrzymać pieniądze? 

Ubezpieczenie od burzy. Czym jest i jak chronić swoje budynki przed zniszczeniem?

Zerwany dach, zalane piwnice, połamane drzewa, które uszkodziły samochód czy ogrodzenie - to tylko niektóre ze szkód, które może wyrządzić potężna nawałnica.  

Przed czym chroni ubezpieczenie od burz? Zdarzenia losowe obejmują: 

 • Huraganowy wiatr.
 • Uderzenie pioruna.
 • Gradobicie.
 • Ulewny deszcz oraz intensywny śnieg. 

Naprawa poniesionych strat zazwyczaj jest bardzo kosztowna. Aby móc liczyć na wypłatę pieniędzy po zniszczeniach, należy ubezpieczyć mienie przed burzami - wtedy ubezpieczyciel po oszacowaniu szkód przez rzeczoznawcę wypłaci nam potrzebne środki na remont i naprawę domu.

Należy pamiętać, że suma ubezpieczenia powinna odzwierciedlać realną wartość majątku, w przeciwnym razie ubezpieczyciel wypłaci nam niewystarczające środki. - Niektórzy ubezpieczyciele mogą nie ubezpieczać od burzy mienia ruchomego na kwotę wyższą niż 300 tys. zł - ostrzega portal Ubezpieczenia Online. Dlatego warto zawsze szczegółowo zapoznać się z OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). 

Ubezpieczenie pokrywa np. szkody po uderzeniu pioruna - polisa pokrywa koszty naprawy lub zakup nowego urządzenia. Co jeszcze? 

Co obejmuje ubezpieczenie od burzy? Chroni przed zalaniem i zerwaniem dachu

Ubezpieczenie od burzy chroni przede wszystkim przed szkodami wywołanymi przez niebezpieczne zjawiska pogodowe. Mowa o tornadach, huraganach czy trąbach powietrznych. Takie szkody zaliczane są do tzw. zdarzeń losowych. Zniszczeniu ulegają wtedy budynki mieszkalne (domy), gospodarcze (stodoły, stajnie) czy garaże.  

Przed czym chroni ubezpieczenie od burzy? To zależy od konkretnej polisy i ubezpieczyciela, u którego wykupiliśmy ochronę. Zazwyczaj obejmuje ona: 

 • Zalanie piwnicy czy domu, spowodowane intensywnymi opadami deszczu.
 • Pożar wywołany przez uderzenie pioruna.
 • Upadek drzewa po złamaniu przez silny wiatr.
 • Zerwanie dachu spowodowane huraganowymi podmuchami wiatru lub trąbą powietrzną.
 • Osuwanie się ziemi w związku z namoknięciem nawierzchni. 

Cała lista obejmuje około 20 zdarzeń. Możemy także wykupić rozszerzoną polisę w związku z ubezpieczeniem od burzy. Obejmuje ona wtedy: 

 • Ogrodzenia.
 • Garaże wolnostojące.
 • Budynki gospodarcze (stodoły, stajnie).
 • Murowane grille.
 • Baseny i oczka wodne.
 • A nawet kwiaty i inne rośliny. 

Ubezpieczenie może obejmować prawie wszystkie obiekty znajdujące się na posesji, warunek jest jeden - muszą być one trwale przymontowane do ziemi

Czego nie obejmuje ubezpieczenie od burzy?

Ubezpieczyciele zazwyczaj nie obejmują ochroną przedmiotów, które nie są trwale przymontowane do ziemi, a także łatwo mogą ulec zniszczeniu, np.: namioty foliowe, dmuchane baseny czy blaszane garaże. 

Ubezpieczenie od burzy nie obejmuje także budynków do wyburzenia, których stan zazwyczaj jest wysoko niezadowalający.  

Warto także pamiętać, że ubezpieczenie może okazać się droższe nawet o 100 proc., jeżeli budynek ma konstrukcję palną. Np. dom jest z drewna lub na strychu budynku gospodarczego znajduje się łatwopalna słoma. 

Ile kosztuje ubezpieczenie od burzy?

Wysokość składki za ubezpieczenie domu zależy przede wszystkim od dwóch czynników: 

 1. Wartości ubezpieczanej nieruchomości.
 2. Zakresu polisy, którą wykupujemy. 

Ceny polis od burz można łatwo sprawdzić za pośrednictwem kalkulatora polis mieszkaniowych, w którym możemy także porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. 

Średnio podstawowa polisa ubezpieczeniowa przed burzami kosztuje od 446 zł do 717 zł w skali roku. 

Ubezpieczenie od burzy. Ile odszkodowania po nawałnicach?

Koszt polisy to jedno, jeszcze bardziej ważne jest to, ile odszkodowania otrzymamy w razie wystąpienia zniszczeń.

   

Tutaj znowu wszystko zależy od warunków zawartej polisy. Sumę określa rzeczoznawca, który przyjeżdża na miejsce wyrządzonych szkód, bada zastaną sytuację oraz wycenia realną wartość poczynionych przez żywioł szkód.

Jeżeli w przypadku huraganu, rzeczoznawca orzeknie szkodę całkowitą, zostanie nam wpłacone odszkodowanie równe wartości mienia, dlatego niezwykle ważne jest to, żeby nie zaniżać jego wartości podczas zawierania ubezpieczenia.  

Szczegółowe limity wypłaty określone są w OWU - to tam ubezpieczyciel może zapisać, że nie wypłaci więcej niż 300 czy 500 tys. zł. 

Odszkodowanie za zniszczenie samochodu podczas burzy

Pieniądze możemy także otrzymać po zniszczeniu naszego samochodu przez złamane drzewo, które spadło na nasz samochód i uszkodziło jego karoserię, wybite przez grad szyby czy zalanie wnętrza samochodu przez wezbrane potoki, które wypłynęły na ulice. 

Odszkodowanie za takie uszkodzenia przysługują tylko tym osobom, które mają wykupione ubezpieczenie autocasco (AC). Czasem jednak ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli stwierdzi, że samochód został zaparkowany w niebezpiecznym miejscu, a właściciel nie zachował należytej ostrożności. Za takie może być uznany parking w pobliżu drzew czy wadliwego budynku. 

Ubezpieczenie od braku prądu? Przysługuje gospodarstwom rolnym

Mało kto wie, ale niektórym przysługuje także ubezpieczenie od przerw w dostawach energii elektrycznej. Chodzi tutaj o właścicieli gospodarstw rolnych, którym prąd jest niezbędny do właściwej hodowli zwierząt. 

Kiedy przysługuje odszkodowanie? 

 1. Przerwa w dostawie prądu musi przekraczać 24 godziny. 
 2. Rolnik musi udowodnić, że przez brak prądu zostały wyrządzone szkody dla jego własności (np. śmierć zwierząt). 
 3. Powodem może być również utrata spodziewanych korzyści (np. brak możliwości wyprodukowania wyrobów mleczarskich). 

Szczegółowe warunki wypłaty odszkodowania znajdują się w umowach, które rolnicy zawierają z firmami energetycznymi

Jak zabezpieczyć dom przed burzą?

Aby ubezpieczyciel wypłacił nam odszkodowanie, nie wystarczy mieć wykupioną polisę. Ubezpieczone mienie musi być także właściwie zabezpieczone.

"Bardzo ważna jest regularna konserwacja dachu. Zniszczenie dachu podczas burzy przez wiatr, ulewny deszcz czy pożar w wyniku uderzenia pioruna, może się wiązać z wyjątkowo dużym wydatkiem finansowym" - ostrzega portal Ubezpieczenia Online. 

Jak zabezpieczyć dom przed burzą, aby otrzymać odszkodowanie? 

 • Przede wszystkim należy zamknąć wszystkie drzwi i okna, a z balkonów czy tarasów pozbierać wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr.
 • Konieczna jest regularna konserwacja okien i dachu.
 • Warto wyposażyć swoje budynki w piorunochrony.
 • Nie zaszkodzi zamontować czujniki dymu czy inne alarmy informujące o wykrytym niebezpieczeństwie.
 • Dobrym rozwiązaniem jest także zainstalowanie ograniczników. W razie wystąpienia napięcia w sieci, wywołanego uderzeniem pioruna, urządzenie przechwytuje je i przesyła bezpiecznie do gruntu. 

Pytaniem, które często słyszą konsultanci firm ubezpieczeniowych, jest to, czy można zabezpieczyć dobytek przed przyjazdem rzeczoznawcy i czy nie uniemożliwi to wypłaty środków. Eksperci od ubezpieczeń zapewniają, że nie ma to wpływu na wypłatę odszkodowania. Do czasu przyjazdu przedstawicieli firmy ubezpieczeniowej należy zabezpieczyć dom przed dalszymi zniszczeniami (np. dom przed zalaniem po zerwaniu dachu), a wszystkie paragony (np. za zakup plandeki) trzeba zachować. 

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie od burzy?

Ubezpieczenie domu przed burzą jest niezwykle ważne - przede wszystkim pomaga pokryć wysokie koszty naprawy wyrządzonych szkód czy odbudowy mienia. Zniszczenia po burzach potrafią być ogromne, a wraz ze zmieniającym się klimatem niebezpiecznych zjawisk będzie coraz więcej, co już teraz widzimy.

Ubezpieczenie przed burzami chroni nie tylko przed szkodami wyrządzonymi przez nawałnice, ale obejmuje także straty po upadku masztów, osunięciu się ziemi czy pękaniem mrozowym. 

Aby otrzymać możliwie jak największą wypłatę z ubezpieczenia, należy przede wszystkim zbierać dokumentację: zachować paragony czy robić zdjęcia zniszczeniom. Podstawą do wypłaty odszkodowania jest przeprowadzenie oględzin poniesionych szkód.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »