Ile kosztuje tona węgla? Ceny ekogroszku mogą zaskoczyć, są niższe niż przed rokiem

Ceny węgla w sierpniu mogą być dla wielu zaskoczeniem. Węgiel na świecie jest najtańszy od ponad roku, ale w Polsce nie ma co liczyć na zakup surowca poniżej tysiąca złotych. O ile w zeszłym roku węgla brakowało, o tyle przed nadchodzącą zimą samorządy muszą się martwić, co z nim zrobić. Najtaniej węgiel kamienny czy ekogroszek kupimy od PGG (Polska Grupa Górnicza) lub na składach, zdecydowanie drożej jest w marketach.

Ile kosztuje tona węgla? To pytanie coraz częściej zadają sobie Polacy przed zbliżającą się zimą. W sierpniu na składach jest zdecydowanie taniej niż przed rokiem, ale ceny węgla wciąż nie wróciły do stanu sprzed kryzysu węglowego, spowodowanego wybuchem wojny w Ukrainie i zerwaniem z dostawami węgla pochodzącymi z Rosji.

Od 2021 roku węgiel w Polsce podrożał nawet o 400 proc. Polacy byli przyzwyczajeni, że np. za tonę ekogroszku trzeba zapłacić od 800 do 1000 zł. W zeszłym roku ceny węgla sięgały nawet 3-4 tys. zł. Wielu osób nie było więc stać na ogrzanie swoich domów, a rząd był zmuszony uruchomić tzw. dodatek węglowy i sypnąć pieniędzmi do naszych kieszeni.

Reklama

Na świecie węgiel jest najtańszy od ponad roku. W portach ARA (Antwerpia, Rotterdam i Amsterdam) za tonę węgla w przeliczeniu na polską walutę trzeba zapłacić zaledwie 467 zł. W Polsce jednak o takich cenach możemy tylko pomarzyć.

Ile kosztuje tona węgla w sierpniu? Jest taniej niż przed rokiem

Na początku 2023 roku, w środku zimy, za tonę węgla trzeba było nawet zapłacić nawet 3500 zł, w niektórych miejscach cena była jeszcze wyższa. Obecnie mamy do czynienia z obniżkami cen węgla, sięgają one nawet 60-70 proc. 

Według ekspertów skończyła się swego rodzaju spekulacja cenowa, która została wywołana zbyt małą podażą. 

Średnie ceny surowca w kraju i na świecie oraz procentowe obniżki to jedno, a ile kosztuje tona węgla dla zwykłego Polaka? 

Ile kosztuje tona ekogroszku? W PGG i na składach taniej niż w marketach

W internetowym sklepie PGG (Polska Grupa Górnicza SA - to największy producent węgla kamiennego w Polsce i UE) oraz na składach tona węgla wychodzi zdecydowanie taniej niż płacenie za każdy worek w marketach budowlanych. W sklepach za worek ważący 25 kg trzeba zapłacić od 44,90 do 54,90 zł. Ceny mniejszego (20 kg) zaczynają się od około 34 zł. 

Ile kosztuje tona węgla na składzie? Obecnie nie zapłacimy więcej niż 2 tys. zł. W ostatnim czasie PGG obniżyła ceny węgla w swoim sklepie internetowym. 

Ile trzeba zapłacić za tonę węgla w PGG? 

  • Kostka Ziemowit - 1170 zł 
  • Pieklorz Ekogroszek - 1400 zł 
  • Kostka Piast - 1270 zł
  • Kostka Piast - 1270 zł 
  • Orzech Marcel, Orzech Piast oraz Kostka Jankowice - 1100 zł 

Węgiel można także kupić za pośrednictwem Tauronu. Jest on ładowany na palety - każda po 800 kg (każda paleta składa się z 80 worków ważących po 20 kg).

Ile kosztuje tona węgla w Tauronie? 

  • Ekogroszek Ekosobiecki premium - 1663 zł 
  • Ekogroszek Tauron - 1479 zł 
  • Ekogroszek Jaret plus - 1439 zł 

Kupując węgiel w Tauronie, trzeba jednak doliczyć koszty transportu surowca do naszego domu

Ile kosztuje tona pelletu? Ceny nie spadają

W Polsce bardzo popularne jest opalanie domów ekogroszkiem. 

Czym jest ekogroszek? To wyselekcjonowany z lepszej jakości złoża węgiel. Przed laty zyskał na popularności, ponieważ był uważany za bardziej ekologiczny niż zwykły węgiel kamienny gorszej jakości. Do tego charakteryzuje się wysoką gęstością energetyczną, przez co można nim ogrzewać nasze pomieszczenia przez długi czas, wykorzystując minimalną ilość surowca.

W ostatnim czasie na popularności zyskały również piece wykorzystujące do ogrzewania biomasę, np. pellet - to produkt grzewczy, który powstaje w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem rozdrobnionego drewna, trocin, słomy lub pędów wierzby energetycznej. Jest to paliwo odnawialne

Ile trzeba zapłacić za tonę pelletu? 

Ceny pelletu różnią się w zależności od regionu. Wydawać by się mogło, że problemy z węglem nie powinny mieć wpływu na cenę paliwa z biomasy. Nic bardziej mylnego, w ubiegłym roku do góry wyskoczyły również ceny pelletu. 

W sierpniu 2023 roku ceny pelletu wahają się od 1800 zł do 2 tys. zł za tonę surowca. 

Węgiel zalega na hałdach. Samorządy mają problem

O ile w ubiegłym roku węgla brakowało, a rząd we współpracy z samorządami uruchomił program dystrybucji węgla, który miał wyeliminować nieuczciwych przedsiębiorców, którzy mocno zawyżali ceny węgla i uchronić Polaków przed zimnymi kaloryferami - o tyle w sierpniu tego roku na hałdach jest go aż za dużo.

Samorządom nie udało się rozdysponować całego węgla w poprzednim sezonie grzewczym, a na pozostały brakuje chętnych. Niektórzy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą się prosić, żeby ktoś go zabrał.  

W 138 polskich miastach znajduje się łącznie 10 614 ton niesprzedanego węgla, czyli średnio po 77 ton na miasto - informuje "DGP". 

Samorządy mogły sprzedawać zalegający węgiel do końca lipca. Na razie nie wiadomo, co się z nim stanie. Sprawą zajmuje się Ministerstwo Aktywów Państwowych. 

Dodatek węglowy 2023. Czy będzie dofinansowanie do węgla?

Obecnie sytuacja na rynku surowców energetycznych się ustabilizowała, ale ceny dalej nie wróciły do poziomu sprzed kryzysu węglowego, dlatego wielu Polaków zastanawia się, czy na sezon grzewczy 2023/2024 zostanie wypłacony tzw. dodatek węglowy.

Rząd ma stale analizować, w jaki sposób wesprzeć obywateli zmagających się z wysokimi cenami energii. Sytuacja ma być badana "pod kątem specyfiki rynku energii w Polsce, mechanizmów jego funkcjonowania, a także aktualnej sytuacji rynkowej". 

Przypomnijmy, że dodatek węglowy w 2022 roku był świadczeniem wypłacanym jednorazowo. 

Czy węgiel będzie tańszy? Ceny już spadły

Ceny węgla spadły i są na dużo niższym poziomie niż w zeszłym roku.  

Wpływ na poprawę sytuacji miało miejsce kilka czynników: ustabilizowanie się zawirowań na rynku energetycznym po pierwszym szoku wywołanym wybuchem wojny, dywersyfikacja i nowe kierunki, z których importujemy surowce energetyczne po sankcjach nałożonych na Rosję, a także uspokojenie się paniki wśród konsumentów.

Wielu Polakom już teraz udało się zgromadzić zapasy węgla na całą zimę, przez co mamy do czynienia z o wiele niższym popytem, a na hałdach zalegają tony węgla, z którym samorządy nie wiedzą, co zrobić. 

Wszystko to pozwala zadać pytanie, czy węgiel będzie tańszy? Eksperci uważają, że na razie ceny węgla będą stabilne, a i tak mamy już do czynienia z dużym spadkiem (60-70 proc.) w porównaniu z cenami węgla w zeszłym roku. W najbliższym czasie ceny węgla nie powinny jednak spaść poniżej poziomu sprzed kryzysu - mowa 1 tys. zł za tonę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny węgla | węgiel | ekogroszek | ceny energii | PGG | węgiel w pgg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »