Ulga na internet - nadchodzą duże zmiany
Ulga internetowa (ulga na internet) polega na odliczeniu od dochodu (od podstawy opodatkowania) faktycznie poniesionych w roku podatkowym wydatków na używanie Internetu w jakimkolwiek miejscu. Dla niektórych podatników rok 2013 będzie ostatnim rokiem, w którym z odliczenia skorzystali.
Odliczeniu w ramach ulgi na Internet podlega całość poniesionych wydatków brutto z VAT, nie więcej jednak niż 760 zł. Ulga nie odliczona w jednym roku nie przechodzi na rok następny, niewykorzystana kwota limitu (z braku wydatków) czy kwot zapłaconych (z powodu przekroczenia limitu) przepada.
Od 2013 r. obowiązuje zmiana - z ulgi można skorzystać jedynie dwukrotnie - w kolejno po sobie następujących latach. Co to oznacza?
Podatnicy, którzy skorzystali z ulgi w rozliczeniach rocznych PIT już co najmniej dwukrotnie, nie mogą już więcej z tej ulgi skorzystać. Podatnicy, którzy skorzystali z ulgi raz - w rozliczeniu rocznym za rok 2012 - mogą z niej skorzystać raz jeszcze, w rozliczeniu rocznym PIT za rok 2013. Podatnicy, którzy skorzystali z ulgi raz we wcześniejszych rozliczeniach PIT - już nie mogą z niej skorzystać. Podatnicy, którzy z tej ulgi jeszcze nie korzystali, mogą rozpocząć odliczenia w dowolnym PIT rocznym - np. w PIT rocznym za 2013 r.
Jednak z ulgi na Internet będą mogli skorzystać jedynie w rozliczeniu za dwa następujące po sobie lata, dwukrotnie.
Jeszcze w roku 2010 odliczaliśmy wyłącznie wydatki na Internet domowy, dziś odliczamy wydatki na Internet wykorzystywany gdziekolwiek.
Wydatki w ramach ulgi internetowej podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Odliczeniu nie podlegają opłaty zwrócone w tym samym roku, np. przez dostawcę usługi (faktura korygująca), przez pracodawcę (telepracownikowi) albo przez rodziców dziecku. Jeżeli jednak otrzymamy zwrot w roku następnym, po prostu doliczamy taki zwrot w PIT rocznym za rok, w którym zwrot otrzymaliśmy. Na przykład odliczając wydatki w roku 2011, a otrzymując zwrot w roku 2013, doliczamy po prostu kwotę zwrotu do PIT rocznego w rozliczeniu za rok 2013.
Telepracownicy otrzymują obowiązkowo zwrot wydatków na korzystanie z Internetu w domu (albo wydatki te są opłacane bezpośrednio przez pracodawcę), w związku z czym jeżeli telepracownik nie opłaca dodatkowo internetu prywatnie, nie korzysta z prawa do ulgi internetowej.
Odliczeniu w ramach ulgi internetowej 2013 podlegają wydatki na opłacenie dostępu do internetu za pośrednictwem:
• stałego łącza (po kablu, radiowo, inaczej),
• dostępu wdzwanianego,
• telefonii komórkowej,
• innej formy technologicznej.
Odliczeniu nie podlegają opłaty za instalację łącza, modernizację sieci internetowej, serwis, zakup komputera, telefonu czy modemu, opłaty karne i inne opłaty nie związane bezpośrednio z udostępnieniem połączenia z Internetem, a także odsetki za zwłokę w zapłacie należności do dostawcy usług.
Dla odliczenia ulgi za internet niezbędne jest posiadanie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.
W roku 2013 nie ma potrzeby posiadania koniecznie faktury VAT. Wystarczy jakikolwiek dokument potwierdzający kto, od kogo, co (dostęp do Internetu), za ile zakupił - oraz stwierdzający, że kwota została opłacona w roku 2013.
Artur M. Brzeziński