Reklama

W 2023 roku automatyczny zapis do PPK. Czy pracownik może zrezygnować?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy sposób odkładania środków finansowych na emeryturę. Pracodawca ma obowiązek zgłoszenia swoich pracowników do programu, mogą oni jednak w dowolnym momencie zrezygnować. 2023 rok będzie pierwszym, w którym możliwy będzie ponowny automatyczny zapis do PPK. O czym trzeba pamiętać?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) pozwalają na gromadzenie pieniędzy na emeryturę, ze środków finansowanych przez pracownika, pracodawców oraz państwo. Dzięki temu niższym kosztem własnym można odłożyć więcej na emeryturę. Nie wszyscy jednak są zainteresowani takim rozwiązaniem. 

Czym jest PPK?

PPK to program stworzony z myślą o pracujących Polakach pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, którzy obawiają się niskich emerytur i chcą odłożyć dodatkowe pieniądze. 

Reklama

Pracownik, który dołączył do programu, posiada w PPK własne konto, na którym może sprawdzać, ile udało mu się już zebrać kapitału, jak wygląda wysokość "przelewu od pracodawcy". Bowiem, co miesiąc pojawiają się na nim dodatkowe środki, pochodzące z kilku źródeł:

  • wpłata pracownika - wynosi ona 2 proc. wynagrodzenia, lecz może zostać zwiększona na życzenie pracownika,
  • wpłata pracodawcy - min. 1,5 proc. wynagrodzenia, natomiast maks. 4 proc. tej kwoty

Na konto pracownika trafiają również dopłaty od państwa, są one jednak rzadsze. Pierwszą z nich jest dopłata powitalna w wysokości 250 zł. 

Następnie posiadacz konta PPK może liczyć na dopłaty w wysokości 240 zł rocznie. Przysługują one pracownikom, których wpłaty własne na PPK w ciągu całego roku wyniosą nie mniej niż 3,5% sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia. Aktualnie jest to kwota  632,10 zł. 

Jak zrezygnować z PPK?

Zapis do PPK jest obowiązkiem pracodawcy, zatrudniającego pracowników na okres powyżej 90 dni. Jest on automatyczny, dlatego pracownik nie musi wyrażać zgody czy wypełniać dodatkowych oświadczeń. Zazwyczaj następuje 10 dni po upływie 3 miesięcy od zatrudnienia (chyba że pracownik poinformuje pracodawcę, że nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem).

Osoby, które nie chcą odkładać pieniędzy w ten sposób, mogą zrezygnować z udziału w programie, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. 

Muszą tym celu wypełnić i przekazać pracodawcy deklarację, której wzór został przygotowany przez  Ministerstwo Finansów. Tego typu rezygnacja jest ważna przez cztery lata. Po upływie tego okresu należy złożyć ją ponownie (chyba, że pracownik zmieni zdanie i będzie chciał przystąpić do PPK).

Możliwy jest również powrót do odkładania pieniędzy z PPK. Wystarczy w dowolnym momencie złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek.

Ponowny automatyczny zapis do PPK w 2023 roku

Nadchodzący rok będzie pierwszym, w którym możliwy stanie się ponowny automatyczny zapis do PPK. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy pracownik, który cztery lata temu złożył deklarację o rezygnacji z udziału w programie, nie odnowił jej. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, automatyczne zapisy mają się odbywać cyklicznie co cztery lata, co oznacza, że kolejne będą miały miejsce w 2027, 2031 oraz 2035 roku. 

PPK 2023. Ważne terminy dla pracodawców i pracowników

W 2023 roku pracodawców obowiązuje kilka ważnych terminów. 

Do końca lutego 2023 r. muszą oni poinformować wszystkich pracowników, którzy zrezygnowali z PPK, że od 1 kwietnia ponownie staną się uczestnikami Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jeśli chcą tego uniknąć, muszą złożyć stosowne oświadczenie. Jeśli taki dokument nie zostanie dostarczony, z początkiem kwietnia rozpocznie się naliczanie wpłat.

Czytaj również:

Czy PPK skutecznie chronią oszczędności przed inflacją?

Podwójna emerytura. Kto ma prawo do dwóch świadczeń?

Emerytury w 2023 r. Ile wyniosą trzynastki i czternastki?

Zobacz także:


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »