Wakacje kredytowe zostaną przedłużone? "Decyzja możliwa w połowie roku"

Przedłużenie wakacji kredytowych co najmniej do końca 2024 roku jest przedmiotem analiz rządu - wynika z nieoficjalnych informacji portalu money.pl. Odniósł się do nich rzecznik rządu Piotr Müller, który stwierdził, że decyzja zapadnie "w połowie roku". Na te doniesienia negatywnie zareagowały akcje banków notowanych na warszawskiej giełdzie.

Rzecznik rządu pytany podczas środowej konferencji prasowej o to, czy rząd rozważa zwiększenie liczby miesięcy, w których osoby mające kredyt hipoteczny mogłyby skorzystać z zawieszenia płatności rat, odpowiedział, że jest to zależne od tego, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku kredytowym. 

- Będziemy te decyzje podejmować pewnie w połowie roku - stwierdził.

Piotr Müller zastrzegł, że na ten rok "te rozwiązania są już przyjęte". Przypomniał, że tak jak w 2022 r., także w tym roku są cztery miesiące wakacji kredytowych.

- Zobaczymy, jak będą wyglądały wysokości stóp procentowych i od tego uzależniamy te decyzje. Jeżeli stopy procentowe pójdą mocno w dół, to być może takie działanie nie będzie potrzebne - powiedział.

Reklama

Rząd przygląda się też innym kredytobiorcom

Rzecznik wskazał, że rząd przygląda się też "sytuacji kredytobiorców poza kredytami hipotecznymi". 

- Na tym rynku też należy patrzeć, jak wygląda spłacalność, zwiększenie zadłużenia. Potencjalne instrumenty pomocy też należy rozważać wobec innych grup czy przedsiębiorstw - zaznaczył.

Jak stwierdził, wprowadzanie różnych instrumentów, podobnie jak np. obniżonego VAT-u, rząd rozpatruje w perspektywie każdego kwartału. 

- Tak samo będziemy podejmować decyzje zależnie od tego, jakie będą stopy procentowe - wyjaśnił.

Wakacjami kredytowymi objęto ponad połowę złotowych kredytów mieszkaniowych

Rzecznik rządu poinformował ponadto, że według stanu na koniec grudnia 2022 roku, wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld złTo 54 proc. liczby wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych w Polsce i 68 proc. ich łącznej wartości.

Müller przypomniał, że w tym roku można skorzystać z odroczenia płatności czterech rat, po jednej w każdym kwartale. Z rozwiązania mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

Do informacji o przedłużeniu wakacji kredytowych odniósł się na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Zasugerował, że to "czysta spekulacja". 

Reakcja banków na warszawskiej giełdzie

Na doniesienia zareagowały banki notowane na warszawskiej giełdzie. Ok. godz. 10:20 indeks WIG-BANKI zniżkował o -3,62 proc., osiągając poziom 6721,35 pkt. Najwięcej tracił Bank Millenium (-5,48 proc.). Akcje Pekao SA zniżkowały o 4,42 proc., a Alior Banku o 4,12 proc. 

WIG-BANKI

12 410,49 +35,67 0,29% akt.: 23.12.2024, 17:15
  • Otwarcie 12 473,35
  • Max (czas) 12 549,46(23.12.2024 09:08)
  • Min (czas) 12 401,70(23.12.2024 12:42)
  • Wartość odniesienia 12 374,82
  • Suma obrotów 210 792 351,68
  • Liczba akt. instr. 13/13
  • Waga akt. instr. % 100,00
  • Poziom indeksu ZAMKNIĘCIE
Zobacz również: WIGind WIG.MS-ECM WIGmed

Co dalej ze stopami procentowymi?

Na styczniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna to 6,75 proc.

- Osobiście oceniam, że na przełomie roku obniżka (stóp procentowych - red.) może być uzasadniona. Jeszcze za wcześnie, by konkretnie mówić kiedy - zauważa w rozmowie z Interią Biznes Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej

- Stopa procentowa NBP, która w tej chwili jest, wydaje się na tyle bezpieczna, że zatrzyma nadmierny popyt. Jednocześnie nie doprowadzi do bankructw - przekonywał członek RPP.

Z kolei zdaniem innego członka RPP, Henryka Wnorowskiego, w 2023 r. mogą pojawić się przesłanki do dyskusji na temat obniżek stóp procentowych. - Obecny poziom stóp jest właściwy, można powiedzieć optymalny z punktu widzenia celu, który mamy, a jest to sprowadzenie inflacji w średnim okresie do celu inflacyjnego przy minimalnych kosztach - mówił w rozmowie Interią Biznes w grudniu.

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »