Premier: Jest szansa na obniżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku

- Obniżka stóp procentowych może nastąpić jeszcze w 2023 roku - uważa Mateusz Morawiecki. Premier wskazuje, że jest na to nadzieja, o ile "nie zajdą nadzwyczajne okoliczności".

- Jeżeli nie zajdą jakieś absolutnie nadzwyczajne okoliczności, typu kolejny wielki kryzys energetyczny, którego się raczej nie spodziewam w takiej skali jak w zeszłym roku (...) O ile nie zajdą takie zjawiska, to rzeczywiście inflacja będzie spadała do końca roku i jest nadzieja na obniżkę stóp procentowych jeszcze w czwartym kwartale tego roku - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Polskiego Radia 24. 

Reklama

Szef rządu był pytany m.in. o politykę NBP. - Myślę, że wiele języków powinno być teraz połkniętych po stronie opozycji. Wiele przykrych słów odwołanych i jak najbardziej uznanie tych wszystkich prognoz, które NBP, ale także wiele innych ośrodków przedstawiało - mówił premier.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że wiele osób wątpiło w te prognozy. Zaznaczył przy tym, że inflacja spada "już od dwóch miesięcy". 

Zdaniem premiera "pewnym amortyzatorem inflacji" było obniżenie podatków przez rząd. 

Nasza obniżka podatków to łącznie około 46 mld zł. Potężna, gigantyczna suma, która zostaje netto w portfelach naszych obywateli. To też był pewien amortyzator inflacji, to też był i jest pewien bufor przed tym bólem, który dotyka wszystkie rodziny w związku z ruską inflacją - stwierdził Morawiecki. 

Inflacja w Polsce wciąż wysoka, ale jest tendencja spadkowa

Główny Urząd Statystyczny poinformował 15 maja, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 roku wzrosły o 14,7 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,7 proc. 

Po ogłoszeniu w tym miesiącu propozycji wyborczych przez PiS - m.in. waloryzacji świadczenia 500 plus - wielu ekspertów wskazywało, że perspektywa obniżek stóp procentowych się oddali. To dlatego, że propozycje te mogą przyczynić się do wzrostu inflacji. 

Szacunki dotyczące wpływu obietnic PiS na inflację, dług publiczny i PKB przedstawił niedawno prezes banku centralnego Adam Glapiński. Jak wskazywał, NBP szacuje, że ich wpływ na inflację wyniesie 0,3 pkt. proc. w 2024 roku i 0,8 pkt. proc. w 2025 roku. 

W połowie maja prognozy dotyczące inflacji w Polsce podwyższyła Komisja Europejska. KE wskazuje, że inflacja w Polsce wyniesie w 2023 roku 11,7 proc. w skali roku, a w 2024 roku 6 proc. w skali roku. 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Inflacja | stopy procentowe | obniżka stóp procentowych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »