Wiadomo, o ile mogą spaść raty kredytów za pół roku. Są nowe prognozy

Choć w najbliższym czasie stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną na obecnym poziomie, bo na ostatnim posiedzeniu w roku zmiana nie jest spodziewana, to w nieco dalszej przyszłości można liczyć na kolejne spadki. Kontrakty terminowe na stopę procentową przewidują, że za pół roku WIBOR spadnie. To obniżyłoby rat kredytów mieszkaniowych w stosunku do obecnych poziomów.

RPP najprawdopodobniej nie zmieni poziomu stóp procentowych. Ekonomiści z największych polskich banków i ośrodków analitycznych są zgodni w swoich prognozach co do grudniowej decyzji Rady. Dla kredytobiorców oczekujących na spadki stóp i rat, lepsza byłaby wiadomość o kolejnej obniżce, ale tym, którzy dawno nie mieli aktualizacji oprocentowania, bank i tak obniży ratę.

Reklama

 - Raty kredytów hipotecznych jednak i tak spadną, ponieważ zarówno 3 miesiące temu, jak i 6 miesięcy temu (taka jest zwykle częstotliwość aktualizacji oprocentowania - red.) stawki WIBOR były zdecydowanie wyższe niż obecnie. Stawka WIBOR 3M spadła w ciągu 3 miesięcy z 6,67 proc. do 5,84 proc. W przypadku kredytu na 300 tys. zł na 30 lat, udzielonego w listopadzie 2020 roku rata spadnie z 2 341 zł do 2 177 zł - wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. 

- W przypadku kredytu opartego o WIBOR 6M, spadek tej stawki w ciągu 6 miesięcy to 6,95 proc. do 5,82 proc. To obniży ratę z 2 401 zł do 2 177 zł - dodaje. Jak zaznacza, to przypadek, że wysokość rat w obu przypadkach wynosi 2 177 zł, poziom oprocentowania jest nieco niższy, ale obecne zadłużenie nieco wyższe. 

Kredyty hipoteczne są oparte o stawkę rynkową WIBOR, a ta zmienia się w zależności od sygnałów, jakie wysyła RPP oraz wypowiedzi prezesa NBP.

Kontrakty wskazują na obniżkę stóp w 2024 roku

- Jeszcze miesiąc temu spodziewano się dalszych obniżek stóp procentowych. Dlatego stawki WIBOR były niższe niż obecnie. Ci, którzy mieli aktualizację oprocentowania miesiąc temu mieli trochę szczęścia. Ich raty spadły bowiem do poziomu niższego o 39 zł (dla WIBOR 3M) lub o 52 zł (dla WIBOR 6M) w porównaniu do osób, które teraz mają taką aktualizację. Oczywiście ta korzyść będzie działała tylko do kolejnej aktualizacji - tłumaczy Jarosław Sadowski.

Mimo obniżki raty analizowanego kredytu wciąż będą zdecydowanie wyższe niż w początkowym okresie spłaty. Pierwsza rata tego kredytu opartego o WIBOR 3M wynosiła bowiem 1 174 zł, a tego opartego o WIBOR 6M 1 179 zł. W obu przypadkach rata jest więc o około 1000 zł wyższa niż na początku.

Raty nie wrócą do rekordowo niskiego poziomu, bo wówczas była anomalia

Jakie są prognozy? Raty mogą w średnim terminie spaść, ale będą wyższe od tych z 2020 roku. - Choć w najbliższym czasie stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną na obecnym poziomie, to w nieco dalsze przyszłości można liczyć na kolejne spadki. Kontrakty terminowe na stopę procentową przewidują, że za 6 miesięcy 3-miesięczny WIBOR będzie wynosił 5,17 proc. To obniżyłoby raty wspomnianego wcześniej kredytu do poziomu 2 049 zł - wyliczył analityk Expandera. 

Trzeba pamiętać, że okres niemal zerowych stóp (w latach 2020-2021) był sytuacją wyjątkową i bardzo korzystną dla kredytobiorców, ale nie można tamtych poziomów traktować jako normy. Jak wczoraj pisaliśmy nie będzie ustawy o wakacjach kredytowych według poselskiego projektu Polski 2050, bo został on wycofany. Według zapowiedzi powstać ma projekt złożony przez nowy rząd.

Monika Krześniak-Sajewicz   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: raty kredytów hipotecznych | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »