Wpłatę na WOŚP będzie można odliczyć od podatku. Jest jeden warunek

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) już po raz 31. zagrała w całej Polsce. W tym roku zbierano na wsparcie szpitali w walce z sepsą poprzez wyposażenie w urządzenia przyspieszające diagnostykę zakażeń. Podobnie jak w przypadku innych fundacji, wartość przekazanej darowizny można będzie w przyszłym roku odliczyć od podatku. Warunkiem jest dokonanie wpłaty drogą elektroniczną.

  • Podczas tegorocznego finału WOŚP udało się zebrać ponad 154 mln zł. Ostateczna kwota zostanie podana za kilka tygodni
  • Wpłatę dokonaną drogą elektroniczną można odliczyć od podatku
  • Przy składaniu PIT za rok 2022 wystarczy sprawdzić w bankowości, czy i jaka kwota została przekazana na cele fundacji i wypełnić PIT/O

Tegoroczny, 31. już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przeszedł do historii. Według poniedziałkowych danych do tej pory udało się zebrać 154 mln 606 tys. 764 zł i z dużym prawdopodobieństwem po raz kolejny uda się pobić rekord. Ostateczne dane zostaną podane do wiadomości za kilka tygodni - nadal trwają licytacje przedmiotów, usług czy spotkań ze znanymi osobami na internetowych aukcjach. 

Reklama

Wpłaty elektroniczne coraz bardziej popularne

Fundację WOŚP, podobnie jak w przypadku innych organizacji charytatywnych, można wspierać zarówno gotówką, wrzucając pieniądze do puszek, jak i online. To właśnie kanał elektroniczny cieszy się rosnącą popularnością. W ubiegłym roku niemal 57 proc. wszystkich wpłat na rzecz WOŚP dokonano przelewem. 

Podobnie jak w przypadku innych organizacji charytatywnych istnieje możliwość odliczenia darowizny przekazanej drogą elektroniczną. W tym celu wystarczy sięgnąć do potwierdzenia przelewu, zarówno aby móc podać w odliczeniu dokładną kwotę, jak i w razie potrzeby udowodnić Urzędowi Skarbowemu, że konkretny przelew został wykonany. 

Odliczyć można nie tylko datki pieniężne

Wpłaty dokonane podczas 31. finału WOŚP będzie można odliczyć w przyszłorocznym rozliczeniu podatkowym. Dotyczy to także darowizn rzeczowych - w tym przypadku potrzebny będzie dowód przekazania zawierający informację o wartości darowizny wraz z oświadczeniem fundacji o jej przyjęciu. 

Przy odliczeniu przekazanej sumy od podatku wystarczy zajrzeć do historii przelewów w bankowości internetowej. Niektóre platformy, w których można założyć e-skarbonkę, przesyłają także potwierdzenia mailowe o dokonanej wpłacie. Do wypełnionego zeznania podatkowego należy załączyć PIT/O i wskazać tam łączną sumę przekazaną na cele charytatywne - nie może ona jednak przekraczać 6 proc. dochodu w przypadku podatku PIT oraz 10 proc. u podatników CIT. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

W tym roku odliczenie będzie dotyczyć wpłat przekazanych na WOŚP podczas ubiegłorocznego, 30. finału. 

PB

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: WOŚP | darowizna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »