Zwrot podatku możesz łatwo zwiększyć. Darowiznę też można odliczyć

Odliczenie darowizny od podatku to coś, o czym wielu Polaków nie ma pojęcia. Zazwyczaj bowiem myślimy o przekazaniu 1,5 proc. z naszego podatku na organizację pożytku publicznego. Tymczasem w ogóle nie zastanawiamy się nad rozliczaniem darowizn w zeznaniu rocznym. Okazuje się, że odliczenie darowizny od podatku nie tylko jest możliwe, ale także wpływa na wysokość zwrotu, zwiększając go.

Odliczenie darowizny od dochodu to dobry pomysł przy wypełnianiu zeznania rocznego. W ramach rozliczenia z fiskusem możemy odliczyć wszystkie przekazane do końca 2022 roku darowizny. Mowa w tym względzie o pieniądzach, które przekazaliśmy nie tylko organizacjom pozarządowym, które prowadzą działalność pożytku publicznego, ale również kościelnej osobie prawnej, kościelnej jednostce organizacyjnej lub stowarzyszeniu jednostek samorządu terytorialnego.

Reklama

Mało tego, organizacja, którą obdarowujemy darowizną, wcale nie musi posiadać statusu "organizacji pożytku publicznego". To oznacza, że w praktyce większość fundacji, stowarzyszeń i organizacji nie tylko tych pożytku publicznego przyjmuje darowizny, które potem można odliczyć. Finalnie i samemu podatnikowi coś z tego może skapnąć w postaci wyższego zwrotu podatku.

Odliczenie darowizny od podatku. Potrzeba dowodów wpłaty lub przekazania darów

Należy zwrócić uwagę, że nie tylko pieniądze liczą się jako darowizna. Na cel wybranej organizacji można przekazać jakąś potrzebną jej rzecz. Żeby móc skutecznie odliczyć darowiznę od podatku, trzeba posiadać dowody wpłaty w wypadku, gdy chodzi o darowiznę finansową czy też poświadczenie przekazania darowizny rzeczowej wraz z dokumentacją przedstawiającą wartość przekazanego wsparcia rzeczowego. Samego odliczenia darowizny od podatku dokonujemy w zeznaniach PIT-37 oraz PIT-36, dodając załącznik PIT-O, który odpowiada za rozliczenie wszystkich ulg i odliczeń, jakich dokonać może podatnik.

W tym miejscu podkreślmy, że odliczenie darowizny od podatku to coś innego niż przekazanie 1,5 proc. swojego podatku przy jego rozliczeniu. Dane dotyczące przekazania podatku wypełnia się w innym miejscu formularza podatkowego. Co trzeba też zaznaczyć, 1,5 proc. naszego podatku możemy przekazać jedynie organizacjom pożytku publicznego.

Ile odliczenia darowizny od podatku? Jest próg nałożony na dochód

Wysokość odliczenia darowizny od podatku zależy czy rozliczamy się wedle PIT, CIT czy podatku liniowego. W wypadku tego pierwszego, mowa o odliczeniu w wysokości 6 proc. rocznego dochodu. Z kolei podatnicy rozliczający się na podstawie CIT odliczyć mogą aż 10 proc. wartości rocznego dochodu. Jeśli mowa natomiast o podatnikach liniowych, ci mogą odliczyć nawet 100 proc., ale jedynie darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze.

Jedną z osób, która odlicza darowizny od podatku jest nasza redakcyjna koleżanka Paulina. Jak sama wskazuje, o takiej możliwości dowiedziała się przypadkiem, gdy korzystając z programu komputerowego do wypełniania PIT pojawiła się opcja wykazania sumy przekazanej w ciągu roku na darowizny. Przedtem nie wiedziała, że taka opcja jest i że korzystnie wpływa na zwrot z podatku.

- W ciągu roku regularnie wspieram finansowo wybrane fundacje i zbiórki charytatywne. Po zsumowaniu okazuje się, że co roku na te cele wydaję 200-300 zł. Odliczenie tej kwoty od podatku pozwala mi np. uzyskać wyższy zwrot od Urzędu Skarbowego. O możliwości odliczenia tych kwot dowiedziałam się przy okazji wypełniania PIT. Korzystałam z programu komputerowego i przy odliczeniach miałam możliwość wpisania kwoty przeznaczonej na cele charytatywne - mówi Paulina.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: zwrot podatku | darowizna | podatek | PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »