Wsparcie dla polskich rolników. Mogą sporo oszczędzić na prądzie

Nawet 3 tys. zł rocznie na rachunkach za prąd – tyle może oszczędzić rolnik dzięki wprowadzonym limitom na energię elektryczną. Jakie kryteria należy spełniać? Co się stanie po przekroczeniu limitu?

Prezentacja partnera

Limit zużycia energii dla gospodarstw rolnych

Drastyczny wzrost cen energii elektrycznej wywołany wojną i kryzysem klimatycznym spowodował, że niemal każdy zastanawiał się, jak przetrwamy tę zimę. Zwiastowano gwałtowny wzrost cen za prąd, który miał dotknąć wszystkich: od instytucji, przez przedsiębiorstwa, aż po gospodarstwa domowe. Wskazywała na to wartość kontraktów terminowych na energię elektryczną, która kształtuje się obecnie na średnim poziomie sięgającym aż ok. 1 tys. zł za MWh. Z tego powodu rząd wprowadził Tarczę Solidarnościową, która gwarantuje zamrożenie stawek na poziomie tych z zeszłego roku. Pod jednym warunkiem - nie możemy przekroczyć limitów zużycia prądu. Dla rolników ten limit został ustalony na wyższym poziomie - 3000 kWh. Po jego przekroczeniu zapłacą natomiast 69 groszy za 1kW, co wciąż jest obniżoną stawką. Rządzący uwzględnili bowiem realne zużycie prądu w gospodarstwach rolnych.

Reklama

Ile może zaoszczędzić rolnik?

Gdyby o cenach energii decydował wyłącznie rynek i tarcza nie została wprowadzona, rolnicy musieliby zapłacić 3 tys. zł więcej za prąd w porównaniu z zeszłym rokiem - wynika z szacunkowych danych przygotowanych na podstawie rachunków klientów spółki PGE Obrót. Tyle wynosi różnica pomiędzy wielkością rachunku rocznego w bieżącym roku bez Tarczy Solidarnościowej (5,7 tys. zł) oraz rachunku uwzględniającego to rozwiązanie (2,7 tys. zł). Również po przekroczeniu limitu ceny nie będą stanowiły ogromnego finansowego wyzwania - za 1 kWh rolnicy zapłacą maksymalnie 69 groszy.

Oświadczenie o zamrożeniu cen prądu dla rolników

Jednak by skorzystać z niższych cen prądu, trzeba złożyć oświadczenie o zamrożeniu cen prądu u swojego dostawcy w terminie do 30 czerwca 2023 r. Jeśli tego nie zrobimy, stracimy możliwość skorzystanie z ulgi na prąd. Dokumenty można złożyć w formie papierowej osobiście, przesłać je pocztą tradycyjną lub w formie elektronicznej (z wykorzystaniem profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub certyfikatu z e-Dowodu). Wzór oświadczenia dostępny jest na stronach internetowych dostawców energii.

Do oświadczenia rolnicy muszą załączyć kopię decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające ze wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej. Należy również podać nazwę organu podatkowego, który wydał tę decyzję.

Rabat dla oszczędnych

- Polski Komitet Energii Elektrycznej już od ponad roku edukuje, o ile dzięki prostej zmianie nawyków jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie energii w naszym domu, a w efekcie zmniejszyć wysokość rachunku za prąd. Teraz ta wiedza będzie jeszcze bardziej użyteczna, ponieważ rozwiązania rządowej Tarczy Solidarnościowej oferują dodatkowy rabat. Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zmniejszymy zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Wówczas otrzymamy dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 r. Jak pokazują nasze analizy na www.liczysieenergia.pl, oszczędność prądu na tym lub nawet większym poziomie, jesteśmy w stanie osiągnąć bez dodatkowych wyrzeczeń czy drastycznej zmiany trybu życiu - mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

 

Prezentacja partnera

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »