Wypłać gotówkę za pomocą BLIK-a

Kiedyś wypłata z bankomatu Euronetu była bezpłatna właściwie dla wszystkich posiadaczy kart różnych banków. Niestety, czasy się zmieniły: w poszukiwaniu dodatkowych źródeł dochodów i możliwości redukcji kosztów banki pozostawiają bezpłatnymi tylko swoje bankomaty.

W odwrocie są całkowicie bezpłatne konta. W efekcie za skorzystanie z "obcego" bankomatu można zapłacić - część banków ustala te opłaty w konkretnej kwocie, część - jako procent wypłaty (nie mniej niż...).

Klient, który "wyląduje" w miejscu, gdzie nie bankomatu jego banku, a musi skorzystać z "obcego", będzie musiał zatem zapłacić. Czy zawsze? Otóż nie. Wystarczy BLIK.

Bezpłatna wypłata

Czy częściej zapominamy portfela, czy telefonu? Kwestia sporna. Czy lubimy poznosić dodatkowe opłaty? Odpowiedź raczej jednoznaczna. Będąc zatem klientem jednego z banków możemy w większości przypadków skorzystać bezpłatnie z urządzeń dowolnego z nich, a także bankomatów Euronet i Planet Cash. W aplikacjach mobilnych są dostępne interaktywne mapy, przedstawiające bankomaty które akceptującą BLIK.

Reklama

Mając zatem przy sobie telefon i aplikację bankowości mobilnej z BLIK-iem, przeprowadzamy cała operację następująco:

- na ekranie bankomatu wybieramy "wypłata kodem/wypłata BLIK/wypłata bez karty" (komunikat różni się w zależności od właściciela bankomatu),

- otwieramy aplikację mobilną banku,

- wchodzimy do opcji BLIK,

- logujemy się,

- generujemy 6-cyfrowy kod (uwaga - ważny tylko dwie minuty!),

- wpisujemy kod w bankomacie i potwierdzamy,

- wpisujemy kwotę wypłaty i potwierdzamy,

- w aplikacji mobilnej pojawi się powiadomienie, które również potwierdzamy,

- odbieramy pieniądze,

- odbieramy wydruk, jeżeli wybraliśmy taka opcję.

Tryb offline

Druga możliwość to wypłata czekiem BLIK. Czym różni się od kodu BLIK? Można go zrealizować w trybie offline (a dostęp do internetu nie zawsze jest możliwy), jest ważny znacznie dłużej (okres ważności można ustawić na 24, 48 i 72 godziny), oraz w prosty i bezpieczny sposób można przekazać pieniądze innej osobie, nawet jeśli nie posiada ona konta ani karty. Co ważne - wygenerowanie czeku nie powoduje blokady na koncie, wpisana do czeku suma (do 3 tys. zł) jest zdejmowana z rachunku dopiero w momencie jego realizacji.

Jak utworzyć czek?

- otwieramy aplikację mobilną banku,

- wchodzimy do opcji BLIK,

- logujemy się,

- wybieramy opcję Czeki BLIK

- przed utworzeniem pierwszego czeku konieczne będzie nadanie 4-znakowego hasła do niego (hasło możesz zmienić w dowolnej chwili, klikając na ikonę koła zębatego, bez konieczności podawania starego hasła);

- aby utworzyć nowy czek, należy kliknąć na ikonkę plusa;

- teraz trzeba wpisać kwotę, ustalić czas ważności oraz opcjonalnie nazwę czeku,

- wybieramy "Utwórz czek BLIK"; na ekranie telefonu pojawi się 9-cyfrowy numer czeku, kwota oraz termin utworzenia (poniżej pojawi się opcja usunięcia lub wysłania czeku BLIK - dostępne opcje: skopiowanie czeku do schowka, wysyłka mailem, wysyłka SMS). W przypadku wysyłki czeku wysyłany jest jedynie jego numer. Hasło nie jest automatycznie wysyłane.

Aby zrealizować czek BLIK w bankomacie:

- wybierz opcję WYPŁATA BLIK,

- podaj 9-cyfrowy numer czeku,

- podaj 4-cyfrowe hasło do niego;

- wpisz kwotę, jaką chcesz wypłacić (kwota nie może być wyższa niż kwota, na którą został utworzony czek).

Cała operacja nie trwa dłużej niż wypłata karta - choćby dlatego, że bankomaty (zwłaszcza Euronetu) dość długo weryfikują karty. Na dodatek jest znacznie bezpieczniejsza. Kto z nas bowiem zawsze pamięta o sprawdzeniu bankomatu, z którego korzysta? I czy wypatrzy wszystkie pułapki, jakie potrafią zastawić oszuści? Nakładka na klawiaturę, kamera nad nią, "wkładka" skimmingująca, czyli czytająca pasek magnetyczny karty... Tych wszystkich przyjemności unikniemy, korzystając z BLIK-a. I jeszcze jedna przewaga tej formy płatności. Wiele osób na pewno doznało "przyjemności" połknięcia karty przez bankomat. Często z przyczyn znanych jedynie temu urządzeniu. Odzyskanie karty trwa kilka dni, a na dodatek w niektórych przypadkach nie uda się: karty zatrzymane przez bankomat są niszczone i trzeba po prostu wystąpić o nowy plastik. BLIK-a bankomat nie połknie...

Oczywiście, podobnie jak w przypadku kart płatniczych, transakcje dokonane BLIK-iem są widoczne w historii rachunku.

OPINIA: Bartosz Kaźmierczak, specjalista ds. bankowości mobilnej i internetowej, Bank Zachodni WBK

Plastikowe karty jeszcze długo pozostaną w naszych portfelach, jednak ich użytkowanie bardzo często wiąże się z dodatkowymi kosztami. W dzisiejszym świecie standardem stało się szukanie prostych i darmowych rozwiązań - a obecnie na rynku jest ich wiele.

BLIK jest jednym z takich rozwiązań, a jako, że jest efektem współpracy kilku z najważniejszych banków w Polsce to nie musimy martwić się o bezpieczeństwo naszych pieniędzy.

Wypłacanie gotówki kodem lub czekiem jest bardzo intuicyjne - wystarczy raz zrobić to samemu i z pewnością wejdzie nam to w nawyk. Szczególnie, że wypłaty za pomocą BLIK-a nie są obarczone dodatkowymi kosztami i dostępne są w większości bankomatów w Polsce.

Warto również zwrócić uwagę na liczne promocje związane z BLIK-iem. Jest to nowy sposób płatności i wypłaty gotówki, dlatego bardzo często oferowane są nagrody za jego użytkowanie w postaci zwrotu części wydanych środków lub dodatkowych prezentów (np. bilety do kina).

BZ WBK jest partnerem cyklu "Mobilne bankowanie"

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »