Wysyp grzybów w maju. Z tych lasów grzybiarze wychodzą z pełnymi koszami
Szczyt sezonu grzybiarskiego przypada na późne lato i jesień, jednak na grzybobranie można się wybrać także w maju. Z doniesień grzybiarzy wynika, że w lasach pojawiły się m.in. boczniaki. Grzyby te lubią umiarkowaną temperaturę oraz wilgoć, dlatego najlepiej szukać ich po opadach deszczu.
Najwięcej grzybów w polskich lasach będzie można znaleźć pod koniec lata i jesienią. W maju grzybobranie również może zakończyć się sukcesem, jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające. Do lasu najlepiej wybrać po opadach deszczu, gdy nie było ani za ciepło, ani zbyt chłodno. Grzyby najlepiej rosną przy temperaturze, która wynosi od 15 do 25 st. C w dzień i 10 st. C w nocy.
W maju w lasach można znaleźć takie grzyby jak:
- smardze jadalne - tych grzybów zrywać nie wolno. W Polsce znajdują się pod częściową ochroną;
- borowiki ceglastopore - rosną od maja od listopada. Należy ich szukać pod dębami i bukami;
- koźlarze babki - rosną od maja do października. Lubią lasy mieszane, można je znaleźć w okolicach brzóz;
- pieczarki łąkowe - występują na łąkach i polach;
- boczniaki - można je znaleźć na pniach drzew liściastych. Rosną przez cały rok.
W czerwcu w lasach będzie można znaleźć m.in. kurki, borowiki szlachetne, podgrzybki i maślaki. Z informacji zamieszczonych w serwisie grzyby.pl wynika, że w ostatnich dniach grzyby pojawiły się w lasach w woj. dolnośląskim. Użytkownicy forum donoszą o wysypie boczniaków w tym regionie. Zdaniem jednego z grzybiarzy na okazałe zbiory mogą też liczyć mieszkańcy Podkarpacia. "Znalazłem te oto prawdziwki. Po tych deszczach będzie wysyp. Ludzie warto iść w las" - czytamy w jednym z komentarzy.
Z kolei grzybiarze z dolnośląskiego oraz wielkopolskiego informują, że w lasach pojawiły się łuskwiaki zmienne. Przy zbieraniu tych grzybów trzeba zachować ostrożność, gdyż są podobne do trującej hełmówki jadowitej.
Podczas grzybobrania należy pamiętać, aby nigdy nie zbierać grzybów, których się nie zna. W razie wątpliwości co do tego, czy zebrane okazy są jadalne, czy nie - można skorzystać z pomocy sanepidu. Pracownik powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej oceni, czy ich spożycie jest bezpieczne. Przed wycieczką do lasu trzeba zadbać o ubiór chroniący przed kleszczami - długie spodnie, zabudowane buty oraz bluzę z długim rękawem. Warto również spryskać się preparatem odstraszającym kleszcze. Po grzybobraniu należy otrzepać się, a po powrocie do domu wrzucić ubranie do prania i wziąć kąpiel. Po każdej wyprawie do lasu należy sprawdzić, czy nie doszło do ugryzienia kleszcza.