Zakupy w niedziele mogą wrócić. Opozycja chce zmian w przepisach, co proponują KO i Trzecia Droga?
- Chcemy przywrócenia wszystkich niedziel handlowych - powiedział Andrzej Domański, główny ekonomista Instytut Obywatelskiego, cytowany przez money.pl. Jednak zmian w tym zakresie chce nie tylko największa partia opozycji. Również koalicja Trzecia Droga zapowiada przywrócenie handlu w dwie niedziele w miesiącu.
Jak przyznał w trakcie trwania debaty zorganizowanej przez Business Centre Club ekonomista Andrzej Domański, pomysłem Koalicji Obywatelskiej - z list której będzie kandydować do Sejmu - jest przywrócenie pracy sklepów we wszystkie niedziele. Takie rozwiązanie ma wynikać z potrzeby, jaką miały zgłosić związki zawodowe.
Jeżeli chodzi o szczegóły, to przywrócenie pracy we wszystkie niedziele miałoby się wiązać z wypłaceniem pracownikom dwukrotności wynagrodzenia, jakie przysługuje im za dzień roboczy. I to nie tylko w ostatni dzień tygodnia, ale także za sobotę. Dodatkowo każdy zatrudniony w sklepie miałby mieć zagwarantowane dwa wolne weekendy w miesiącu.
Według ekonomisty, którego wypowiedzi przytacza portal money.pl, zmiana w prawa w tym zakresie przełożyłaby się na wzrost sprzedaży detalicznej. Ponadto byłaby spełnieniem postulatów, jakie składają nie tylko związkowcy, ale także przedsiębiorcy.
Natomiast podczas sobotniej konwencji partyjnej Trzecia Droga zapowiedziała, że w przypadku wygrania wyborów także chce częściowo znieść zakaz handlu w niedziele. Ich propozycja ma natomiast opierać się o zagwarantowanie dwóch dni w miesiącu, w których to sklepy mogłyby wrócić do pracy.
Do postulatów opozycji odniósł się także Alfred Bujara, pomysłodawca przepisów o zakazie handlu i związkowiec z NSZZ "Solidarność". Na łamach portalu dlahandlu.pl stwierdził, że "nie wierzy w takie rozwiązania", które mają być "lobbowane przez zagraniczne korporacje". W jego opinii to, co pracodawcy dadzą więcej za pracę w niedziele, "odbiorą zabierając premie i inne dodatki", w efekcie pracownicy wyjdą na zero.
Przypomnijmy, że zakaz handlu w niedziele i święta został wprowadzony w 2018 r. Początkowo ustawodawca wskazał w nim szereg wyjątków, który były m.in. placówki pocztowe. Następne lata przyniosły rozwój oferty nadawania i przyjmowania paczek przez niemal wszystkie sieci sklepów w Polsce. Początkowo taki ruch wykonała Żabka, następnie Biedronka oraz reszta branży. To natomiast umożliwiło im otwieranie swoich placówek przez cały weekend.
Jednak w lutym 2022 r. weszła w życie nowelizacja, która zamknęła "furtkę" na placówkę pocztową. W myśl obecnie obowiązujących przepisów sklep może być otwarty w drugi dzień weekendu, jeżeli za kasą stoi właściciel lub ktoś z rodziny wykonuje dla niego bezpłatną pracę. Ustawa przewiduje też inne wyjątki, podobne do placówki pocztowej. Część sieci próbowała je wykorzystać, wprowadzając m.in. prowadzenie czytelni czy wypożyczalni sprzętu sportowego do swoich sklepów, jednak były to marginalne przypadki względem tych, które na dobre obchodziły prawo w 2020 i 2021 roku.