Zamiast kredytu hipotecznego - leasing

Już wkrótce mieszkania mogą stać się bardziej dostępne. Ministerstwo Budownictwa chce wprowadzić nowatorskie rozwiązanie. Jeśli wejdzie ono w życie, mieszkania, podobnie jak samochody, będzie można wziąć w leasing - dowiedział się "Dziennik".

Projekt opracowywany przez resort budownictwa ma być alternatywą dla kredytow hipotecznych. Według wyliczeń Związku Banków Polskich w ubiegłym roku kredyt na zakup nieruchomości zaciągnęło 300 tysięcy Polaków. Mimo, że jest to imponująca liczba, kredyty hipoteczne dla wielu osób wciąż pozostają niedostępne. Propozycja leasingu mieszkań wychodzi naprzeciw potrzeb właśnie tych, którzy nie mają zdolności kredytowej.

Są wśród nich zwłaszcza młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają pracę i tak naprawdę nie mają szans na własne mieszkanie. "Kredytu nie da mi żaden bank, bo dochody na początku zawsze są niskie. Muszę przepracować ładnych parę lat i doczekać się kilku podwyżek, żeby mieć zdolność kredytową. Gdybym mogła wziąć mieszkanie w leasing i od razu się do niego wprowadzić, w ogóle bym się nie zastanawiała" - mówi Joanna Przybyszewska, pracownik wydziału ochrony środowiska jednej z poznańskich firm.

Reklama

Podobnie deklaruje Anna Kurdziel z Katowic. "Leasing to zawsze jakaś szansa na własne lokum" - mówi. "Kokosów nie zarabiam, ale na leasingową ratę by mi wystarczyło. Do banku nawet nie idę. Po co? Żeby usłyszeć, że nie mam zdolności kredytowej?" - żali się gazecie.

Ale problem nie dotyczy tylko młodych. Wśród tych, którym banki odmawiają kredytu są też osoby nieźle sytuowane. Ich problemem jest wiek, który - w ocenie banku - nie gwarantuje spłaty kredytu przed osiągnięciem przez nie wieku emerytalnego.

Ceny mieszkań zostały w ostatnich latach tak mocno wywindowane w górę, że aby kupić mieszkanie Polacy zadłużają się na całe życie. Średni okres pożyczki mieszkaniowej w dużym mieście to 30 lat, choć zdarzają się też kredyty rozłożone na pół wieku. Banki jednak tylko w wyjątkowych przypadkach udzielają ich osobom, które przekroczyły 35 lat. Dla wielu osób oznacza to kres marzeń o własnym lokum.

Ministerstwo Budownictwa liczy, że leasing finansowy mieszkań skusi do inwestowania w budownictwo w Polsce międzynarodowe instytucje finansowe, które po pięcioletniej hossie na giełdach pilnie poszukują lokaty dla gorącego kapitału - czytamy w "Dzienniku".

PAP/Dziennik
Dowiedz się więcej na temat: budownictwa | leasing | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »