Zły czas ubezpieczycieli

W sektorze ubezpieczeń w III kwartale nastąpiło znaczne pogorszenie koniunktury, czego towarzystwa ubezpieczeniowe spodziewały się już pod koniec I półrocza. Teraz przewidują, że poprawa sytuacji w ich branży nastąpi w tym kwartale.

W sektorze ubezpieczeń w III kwartale nastąpiło znaczne pogorszenie koniunktury, czego towarzystwa ubezpieczeniowe spodziewały się już pod koniec I półrocza. Teraz przewidują, że poprawa sytuacji w ich branży nastąpi w tym kwartale.

W III kwartale br. towarzystwa ubezpieczeniowe odnotowały zdecydowane pogorszenie koniunktury w swoim sektorze, w porównaniu do dwóch poprzednich kwartałów 2000 r. - wynika z raportu ośrodka badań rynkowych Infor Opinia, przygotowanego na zlecenie PG.

Spadek tempa poprawy koniunktury nie zaskoczył jednak ubezpieczycieli - w badaniach przeprowadzanych w poprzednim kwartale spodziewali się pogorszenia sytuacji na rynku. Przewidywali spadek wskaźnika koniunktury o 12 pkt. Tymczasem ogólny wskaźnik koniunktury na koniec minionego kwartału ukształtował się na poziomie 26,4 pkt i w porównaniu do II kwartału spadł o 31,9 pkt. Przy tym mniejszy spadek wskaźnika odnotowały towarzystwa ubezpieczeń na życie - z 58,3 pkt. do 36,4 pkt - choć spółki te liczyły raczej na utrzymanie wskaźnika na podobnym poziomie jak w II kwartale. Znaczny spadek wskaźnika przewidywały natomiast firmy majątkowe - z 58,3 pkt do 39,3 pkt. Tymczasem wskaźnik koniunktury w tym sektorze spadł na koniec minionego kwartału do 20,2 pkt.

Reklama

Znacznej poprawy sytuacji w branży ubezpieczeniowej ankietowani spodziewają się już w bieżącym kwartale. Ich prognozy wskazują, że wskaźnik koniunktury na rynku ubezpieczeń na koniec IV kwartału wyniesie 52,7 pkt, przy czym na rynku ubezpieczeń majątkowych wskaźniki mają wzrosnąć o 27,1 pkt, a w ubezpieczeniach życiowych - o 25,8 pkt.

Na tle całej gospodarki w kraju, w minionym kwartale najlepiej swoją sytuację oceniły towarzystwa ubezpieczeń na życie.

Odnotowały one wzrost wielkości zebranej składki, zwiększył się także stosunek rezerw techniczno - ubezpieczeniowych do składki brutto oraz wartość sprzedanych polis na życie. Na niższym poziomie ukształtowały się natomiast salda wypłacanych odszkodowań, wyniku technicznego brutto, wyniku finansowego netto oraz wysokości kapitału własnego. Na niezmienionym poziomie - już od dwóch kwartałów - pozostaje zaś udział kosztów działalności ubezpieczeniowej w składce brutto. Ubezpieczycieli życiowi w IV kwartale przewidują wzrost wszystkich szczegółowych wskaźników. Spodziewają się także poprawy ogólnej sytuacji w swojej branży.

Znaczną poprawę przewidują również w IV kwartale ubezpieczyciele majątkowi, którzy w minionym kwartale praktycznie nie odczuli korzystnej zmiany sytuacji w swoim sektorze. Mimo że odnotowali oni wzrost wielkości zebranej składki i wartości sprzedanych polis, to wzrosła również wartość wypłacanych świadczeń i odszkodowań. W porównaniu do II kwartału pogorszył się też wynik techniczny ubezpieczeń. Zmniejszyły się też: wysokość kapitału własnego oraz stosunek rezerw techniczno - ubezpieczeniowych do składki brutto. Równocześnie jednak ubezpieczyciele majątkowi odczuli poprawę wyniku finansowego netto. Rozszerzyli też zakres i rodzaj oferowanej ochrony ubezpieczeniowej.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: składki | zły
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »