Zmiany na stacjach paliw. "Wpływ decyzji Donalda Trumpa"

Mija tydzień, w którym zapowiedzi możliwego procesu pokojowego na Ukrainie spowodowały wyraźne obniżenie cen ropy naftowej, co ma przełożenie na ceny paliw - komentują analitycy paliwowego rynku i dodają, że na polskich stacjach także widać było spadki, które odczuli kierowcy przy tankowaniu. Ceny paliw będą zależne od wydarzeń politycznych, ale na razie możemy mówić o stabilizacji.

"Wprawdzie informacje o działaniach prezydenta Trumpa mają na razie wstępny i niepewny charakter, jednak wydaje się zupełnie możliwe, że w razie doprowadzenia do zawieszenia działań wojennych ceny ropy i paliw będą ulegać dalszemu obniżaniu" - komentują Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak z portalu e-petrol.pl.

Ile będą kosztować benzyna i olej napędowy w przyszłym tygodniu?

Eksperci przewidują, że w okresie 17-23 lutego 2025 benzyna Pb98 będzie kosztować 6,82-6,93 zł/l, a najpopularniejsza benzyna 95-oktanowa będzie w cenie 6,12-6,23 zł/l.

"W przypadku oleju napędowego przewidujemy natomiast ulokowanie się cen w przedziale 6,25-6,36 zł/l. Stabilna powinna także pozostawać cena autogazu, dla którego prognozujemy ceny z zakresu 3,18-3,25 zł/l" - napisali Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak.

Reklama

Zdaniem analityków, sytuacja na rynku naftowym cały czas uzależniona jest od decyzji podejmowanych przez nowego amerykańskiego prezydenta i jego administrację. 

"W tym tygodniu najwięcej za baryłkę ropy Brent na giełdzie w Londynie płacono w trakcie wtorkowej sesji, kiedy jej cena przekroczyła poziom 77 dolarów. W czwartek cena surowca zanotowała lokalne minima poniżej 74,50 USD/bbl, a w piątkowe przedpołudnie ropa kosztuje ponad 75 dolarów" - wyliczają eksperci e-petrol.pl.

Ropa Brent natychmiast

74,55 -0,47 -0,63% akt.: 14.02.2025, 22:58
  • Max 75,85
  • Min 74,53
  • Stopa zwrotu - 1T -0,19%
  • Stopa zwrotu - 1M -7,25%
  • Stopa zwrotu - 3M 2,87%
  • Stopa zwrotu - 6M -6,84%
  • Stopa zwrotu - 1R -8,55%
  • Stopa zwrotu - 2R -12,60%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Analitycy dodają, że w ostatnich dniach najpierw obserwowaliśmy wzrost cen, w reakcji na nowe amerykańskie sankcje wymierzone w dostawy irańskiej ropy. Jednak przed weekendem po wzrostach z pierwszej połowy tygodnia nie ma już śladu, a impulsem do przeceny były informacje o rozpoczętych amerykańsko-rosyjskich rozmowach, których celem jest zakończenie konfliktu na Ukrainie.

Ceny paliw spadły o kilka groszy - przewidywana stabilizacja

Także eksperci biura paliwowego Reflex zwracają uwagę na kilkugroszowe spadki cen paliw na stacjach i perspektywę stabilizacji cenników.

"Za nami kolejny tydzień z lekkimi spadkami cen paliw na stacjach. Podobnie jak przed tygodniem średnie ceny paliw na stacjach spadły o około 3 gr/l i wynoszą odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 - 6,16 zł/l, bezołowiowej 98 - 6,91 zł/l, oleju napędowego - 6,31 zł/l i autogazu - 3,21 zł/l" - komentują Urszula Cieślak i Rafał Zywert z biura Reflex.

Analitycy zwracają uwagę, że Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) dokonała nieznacznej rewizji w górę (z 1,05 do 1,1 mln bbl/d) prognoz wzrostu światowego popytu na ropę w tym roku. Średnioroczny poziom konsumpcji ma osiągnąć poziom 104 mln bbl/d (baryłek dziennie). Motorem napędowym światowego tempa wzrostu popytu na ropę pozostają Chiny. Prognozy OPEC kolejny rok z rzędu pozostają bardziej optymistyczne. Kartel oczekuje wzrostu popytu na ropę w tym roku o 1,4 mln bbl/d - czytamy w komentarzu Refleksu.

Biuro Reflex spodziewa się następujących cen paliw w przyszłym tygodniu:

benzyna bezołowiowa 95: 6,14-6,18 zł/l,

-  bezołowiowa 98: 6,88-6,92 zł/l, 

olej napędowy: 6,28-6,32 zł/l,

autogaz: 3,23-3,26 zł/l.  

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paliwa | ceny paliw | stacje benzynowe | benzyna | olej napędowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »