Zmiany w umowach kredytowych. Kolejny pomysł zespołu Brzoski
Zespół ds. deregulacji, któremu przewodniczy Rafał Brzoska, wyszedł z kolejną propozycją zmian w polskim prawie. Nowy pomysł dotyczy umów kredytowych, a prostsze zasady miałyby zmniejszyć ryzyko dla obywateli i obniżyć koszty związane z kredytami.
Kolejna propozycja zmian w prawie została przygotowana przez ekspertów działających w ramach inicjatywy "SprawdzaMY". To społeczny zespół ds. deregulacji pod kierownictwem szefa InPostu Rafała Brzoski, powołany przez premiera Donalda Tuska.
Najnowsza propozycja zespołu ds. deregulacji - opublikowana w środę, 16 kwietnia na stronie "SprawdzaMY" - zakłada wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytowej. Obecnie takowe w Polsce nie funkcjonują, a w ocenie zespołu - trzeba niezwłocznie zapewnić stabilność obrotu gospodarczego.
Zdaniem ekspertów z zespołu Brzoski, dalsze trwanie takiej sytuacji zwiększa ryzyko prawne nie tylko wśród kredytobiorców, ale także u banków. Na stronie czytamy, że "utrudnia to rozwój rynku kredytów hipotecznych i stwarza szereg ryzyk, które mogą się zmaterializować w przyszłości".
Zespół deregulacyjny uważa, że taka zmiana przyniesie konkretne korzyści. Oprócz zwiększenia przejrzystości umów o kredyt hipoteczny dla konsumentów i ujednolicenia mechanizmów zabezpieczających ich interesy, ma przynieść także większą dostępność kredytów hipotecznych dla kredytobiorców. Oprócz tego ma również pociągnąć za sobą obniżkę kosztów kredytów hipotecznych.
Zgodnie z propozycją Brzoski, jednolity wzorzec umowy kredytowej miałby stanowić załączniki do ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.
Pomysłodawcy zwracają przy tym uwagę na rozpowszechnioną w Polsce praktyką masowego kwestionowania zapisów takich umów przez kancelarie odszkodowawcze, a zmiana miałaby pozwolić unikać sporów dotyczących m.in. poszczególnych klauzul.
Stworzyłoby to nową sytuację na polskim rynku, w którym banki konkurowałyby głównie poprzez wysokość oprocentowania kredytów oraz ewentualnie inne udogodnienia dla klientów - zaznaczają eksperci z zespołu ds. deregulacji.
Z kolei klienci mieliby pewność, że - niezależnie od wybranego banku - ich prawa są należycie zabezpieczone, a podstawowe warunki relacji kredytowej (w tym np. procedury windykacyjne czy weryfikacja zabezpieczeń) realizowane są w jednolity sposób u wszystkich kredytodawców.