ZUS może odebrać prawo do renty. Jakie zadanie ma lekarz orzecznik?

Orzeczenie o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy to zadanie lekarza orzecznika. Jest to specjalista, który współpracuje z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i na jego wniosek ocenia, czy dana osoba faktycznie utraciła zdolność do pracy zarobkowej w wyniku naruszenia sprawności organizmu, czy może jednak rokuje na powrót do zdrowia i sprawności. W jakich okolicznościach ZUS potrzebuje takiej wiedzy? Kiedy wzywa lekarza orzecznika? Sprawdziliśmy to dokładnie.

Powody wezwania do lekarza orzecznika

Jesteś niezdolny do pracy? Potrzebujesz świadczenia rehabilitacyjnego? Musisz się przekwalifikować z powodu swojej choroby? Jesteś od jakiegoś czasu na zwolnieniu lekarskim lub pobierasz rentę? Oto sytuacje, w których ZUS wezwie 3-osobową komisję lekarską, aby oceniła ona stan twojego zdrowia oraz rokowania na przyszłość.

Reklama
  • Renta z tytułu niezdolności do pracy - jednym z głównych powodów wezwania do lekarza orzecznika jest ubieganie się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Aby otrzymać takie świadczenie, chory musi udowodnić, że jego stan zdrowia uniemożliwia wykonywanie jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Lekarz orzecznik ocenia, czy stan zdrowia pacjenta spełnia kryteria określone w przepisach.
  • Świadczenie rehabilitacyjne - gdy choroba lub uraz wykluczają pracownika z rynku pracy, a zwolnienie lekarskie się kończy, pracownik może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne wypłacane maksymalnie przez 12 miesięcy. Lekarz orzecznik ocenia, czy istnieje szansa na odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu odpowiedniego leczenia lub rehabilitacji i to jego decyzja jest podstawą do wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego,
  • Zasiłek chorobowy - w przypadku długotrwałej choroby, lekarz orzecznik może zostać poproszony o ocenę, czy pracownik faktycznie jest niezdolny do pracy oraz czy stan zdrowia uzasadnia przedłużenie zasiłku chorobowego.

Kim jest osoba niezdolna do pracy? Definicje

Przy orzecznictwie ZUS kieruje się ogólnie przyjętymi i obowiązującymi definicjami. Może uznać, że jesteś osobą częściowo lub całkowicie niezdolną do pracy przez określony czas. Maksymalnie jest to 5 lat, choć są też takie sytuacje, w których stan zdrowia pacjenta na pewno nie ulegnie poprawie i orzecznik może przyznać np. rentę na czas nieokreślony.

Niezdolny do pracy

  • Całkowicie lub częściowo utracił zdolność podjęcia i utrzymania pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu.
  • Nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu się.

Całkowicie niezdolny do pracy

Osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Częściowo niezdolny do pracy

Osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Co zrobić, gdy dostaniesz wezwanie do lekarza orzecznika?

ZUS wysyła oficjalne wezwanie do osoby ubiegającej się o świadczenie. Wezwanie zawiera informacje o terminie, miejscu oraz dokumentach, które należy przynieść na wizytę u lekarza orzecznika, a właściwie na komisji lekarskiej składającej się z trzech medyków.

Dokumentacja to zazwyczaj wszystkie wyniki badań, opinie lekarskie, historia choroby i inne, które mogą okazać się decydujące przy podejmowaniu decyzji przez orzecznika. Bądź przygotowany na badanie także w czasie wizyty. Obejmuje ono wywiad oraz badanie fizykalne, a w razie potrzeby może zostać rozszerzone o dodatkową diagnostykę - otrzymasz skierowanie na specjalistyczne badania.

Rezultat badania - orzeczenie o zdolności do pracy lub jej braku

Efektem wizyty przed komisją lekarską powołaną przez ZUS jest wydanie orzeczenia o zdolności do pracy lub niezdolności do podjęcia jej. W tym drugim przypadku, lekarz orzecznik stwierdza:

  • datę powstania niezdolności do pracy,
  • to, czy niezdolność jest trwała czy czasowa i czy przewiduje okres, po którym pacjent wyzdrowieje,
  • jak niezdolność wpływa na życie pacjenta, jak do niej doszło (wypadek w pracy, choroba zawodowa),
  • niezdolność do samodzielnej egzystencji,
  • czy przekwalifikowanie zawodowe w tej sytuacji pomoże.

W związku z powyższym, a także biorąc pod uwagę wywiad lekarski i historię choroby pacjenta, orzecznicy ustalają:

  • stopień naruszenia sprawności organizmu,
  • czy jest możliwość odzyskania sprawności po wdrożonym leczeniu i rehabilitacji,
  • czy jest możliwość przekwalifikowania się pacjenta i pracy na innym stanowisku.

Co zrobić, gdy komisja lekarska stwierdzi zdolność do pracy?

Orzeczenie o zdolności do podjęcia pracy zarobkowej jest równoznaczne z odebraniem świadczenia (rentowego, rehabilitacyjnego) i konieczności znalezienia zatrudnienia. Zawsze jednak możesz się od takiej decyzji odwołać.

Możesz wnieść sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika do komisji lekarskiej w ciągu 14 dni od dnia jego otrzymania. Komisja lekarska nie rozpatrzy sprzeciwu złożonego po terminie. W uzasadnionych przypadkach ZUS, na twój wniosek, może przywrócić termin na wniesienie sprzeciwu.

Prezes ZUS ma 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika na zgłoszenie zarzutu wadliwości orzeczenia i przekazanie sprawy do komisji lekarskiej. O zgłoszeniu zarzutu ZUS cię poinformuje. Komisja lekarska, rozpatrując sprzeciw lub zarzut wadliwości, oceni niezdolność do pracy, jej stopień oraz ustali wymienione wyżej okoliczności.

Przeczytaj także

Coraz trudniej o spokój na L4? ZUS wzmacnia kontrole

ZUS od kwietnia wypłaca już 1431 zł. Decyzję w 14 dni

Sanatorium na koszt ZUS. 24 dni bezpłatnych zabiegów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kontrola ZUS | Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »