Audytor pilnie poszukiwany
Mamy już 174 dyplomowanych audytorów wewnętrznych. Na początku lipca br. w Ministerstwie Finansów odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń 174 audytorom, którzy zdali egzamin na audytora wewnętrznego.
Otwierając uroczystość, Augustyn Kubik, Główny Inspektor Audytu Wewnętrznego, podkreślił, że proces wdrażania systemu kontroli finansowej i audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych należy uznać za zakończony, a rosnąca liczba audytorów wewnętrznych posiadających uprawnienia do wykonywania zawodu stanowi podporę tego systemu. Nadal sektor finansów publicznych potrzebuje audytorów legitymujących się egzaminem zdanym przed specjalnie do tego celu powołaną komisją egzaminacyjną. Audytorzy wewnętrzni zatrudnieni w tym sektorze mają czas na zdanie egzaminu do końca br. Od 1 stycznia 2005 r. wszystkie osoby zatrudnione na stanowisku audytora wewnętrznego będą musiały legitymować się zaświadczeniem o zdaniu przedmiotowych egzaminów. Osoby zamierzające zdawać egzaminy zainteresuje fakt, że zdawalność wśród podchodzących do egzaminów rośnie.
Roczny cykl egzaminów
Egzaminy na audytora wewnętrznego rozpoczęły się przeszło rok temu, a egzamin przeprowadzony 17 czerwca zamknął roczny cykl egzaminów. Zatem, jak po każdej rocznicy, wypada przeprowadzić statystyczne podsumowanie. Przeprowadziła je prof. Elżbieta Chojna-Duch, przewodnicząca komisji egzaminacyjnej, wręczając zaświadczenia audytorom, którzy uporali się z egzaminem, podczas wspomnianej uroczystości w Ministerstwie Finansów. Gratulowała ona audytorom wytrwałości w opanowaniu szerokiego zakresu wiedzy, którego znajomość potwierdzili pomyślnie, zdając egzamin. Podkreśliła, że łącznie, po przeprowadzeniu 7 pełnych sesji egzaminacyjnych, uprawnienia audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych posiadają 423 osoby. Jak już wspomniałam, egzaminy na audytora wewnętrznego rozpoczęły się przeszło rok temu, a egzamin przeprowadzony 17 czerwca zamknął roczny cykl egzaminów.
Łatwiej niż przypuszczali
Początkowa zdawalność egzaminu pisemnego była niska. Pierwsze cztery egzaminy nie osiągnęły nawet 30 proc., rekordowo niska była zdawalność egzaminu w grudniu 2003 r. - 20 proc.
Jak poinformowała prof. Elżbieta Chojna-Duch, zauważa się wyraźną poprawę zdawalności od egzaminu w lutym 2004 r., kiedy to egzamin pisemny zdało pomyślnie 40 proc. osób, w marcu już 59 proc., w maju 58 proc., w czerwcu 82 proc. Jak się okazuje, łatwiej jest przyszłym audytorom wewnętrznym zdać egzamin ustny. Zdawalność egzaminu ustnego jest znacznie wyższa, średnio zdaje 62 proc. osób. Najmniej osób zdało ustny egzamin, po egzaminie w lipcu 2003 r. - 47 proc., a najwięcej po egzaminie majowym 2004 r. - 85 proc. (dane te obejmują również sesję poprawkową).
Ogólna zdawalność egzaminu na audytora wewnętrznego, po siedmiu dotychczas przeprowadzonych, pełnych sesjach egzaminacyjnych wyniosła średnio 29 proc. Jest to stosunek liczby osób przystępujących do egzaminu do liczby osób, które zdały. Początkowo zdawalność kształtowała się na poziomie 11 proc. Stan ten radykalnie zaczął się zmieniać w roku bieżącym, w którym od lutego br. ogólna zdawalność wyniosła na kolejnych sesjach 30 proc. w lutym, 45 proc. w marcu i 49 proc. w maju.
Na dzień dzisiejszy z 1456 przystępujących do 7 pełnych sesji egzaminacyjnych wyłoniono 423 audytorów (tj. 29 proc.).
Zaskakująco dobre wyniki
Wyniki ostatniej, czerwcowej sesji egzaminacyjnej są zdecydowanie lepsze, ponieważ na 265 osób, które przystąpiły do pisemnego egzaminu, pomyślnie zdało go 218, tj. 82 proc.
Komisja twierdzi, że taka poprawa jest spowodowana lepszym przygotowaniem do egzaminu, często popartym wiedzą praktyczną. Nie ulega wątpliwości, że pomocna również okazała się publikacja pytań wyczerpujących zakres tematyczny egzaminu.
Egzaminy w liczbach
W okresie od czerwca 2003 r. do czerwca 2004 r. odbyło się osiem sesji egzaminacyjnych na audytora wewnętrznego. Do egzaminu przystąpiło 1721 osób. Średnio w jednym egzaminie uczestniczyło 215 osób. Rekordowo na termin majowy złożono prawie 500 wniosków. Udział w egzaminie wzięły 352 osoby. Z ogólnej liczby 1721 osób zdających, egzamin pisemny zdało 796 osób, tj. 46 proc.
Dlaczego łatwiej zdać egzamin?
1 maja br. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu organizowania i przeprowadzania egzaminu na audytora wewnętrznego oraz działania komisji egzaminacyjnej.
Wspomniana nowelizacja znacznie usprawniła i przyspieszyła procedury egzaminowania osób przystępujących do egzaminu na audytora wewnętrznego, wprowadzając m.in. składy egzaminacyjne wyłonione spośród członków komisji egzaminacyjnej. Przyspieszyło to znacznie procedurę egzaminacyjną.
Bardzo korzystną zmianą dla kandydatów jest wprowadzenie możliwości ponownego, jednorazowego przystąpienia do części ustnej egzaminu, bez konieczności powtarzania jego części pisemnej. Skrócono również czas potrzebny na rozwiązanie testu w części pisemnej egzaminu, uznając, że był on za długi.
Niezwykle istotną sprawą dla zdających jest wprowadzenie możliwości zapoznania się z treścią przykładowych pytań testowych, pytań do części ustnej egzaminu oraz zadań egzaminacyjnych, które były przedmiotem poprzedniego egzaminu pisemnego. Są one zamieszczane na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Zatem od niedawna kandydaci mają możliwość zapoznać się praktycznie z formą i treścią egzaminu i zmierzyć się z przykładowymi pytaniami. W opracowaniu wykorzystałam dane statystyczne uzyskane z Departamentu Koordynacji Kontroli Finansowej i Audytu Wewnętrznego Ministerstwa Finansów.