Reklama

Darowizna lepsza niż sprzedaż samochodu?

Sprzedaż samochodu powoduje powstanie przychodu do opodatkowania nawet wtedy, gdy podatnik wcześniej wycofał samochód z działalności gospodarczej. Inaczej będzie w przypadku darowizny.

Darowizna nie rodzi przychodu po stronie darczyńcy. Po stronie obdarowanego może pojawić się jednak obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.

Reklama

Przedsiębiorca opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który planuje pozbyć się z działalności gospodarczej składnika majątkowego, np. samochodu, ma do wyboru różne formy zbycia. Może między innymi sprzedać taki składnik. W grę wchodzi także wycofanie na własne potrzeby a także darowizna. To jak postąpi zależy od jego decyzji. Musi być ona jednak przemyślana ponieważ każde z powyższych działań rodzi odmienne skutki na gruncie podatku dochodowego.

Sprzedaż to przychód

Sprzedaż samochodu, który jest składnikiem majątkowym przedsiębiorstwa osoby fizycznej generuje przychód z działalności gospodarczej. A to oznacza, że podatnik będzie musiał zapłacić z tego tytułu podatek. Z uwagi jednak na to, że podatek płacony jest od dochodu, do przychodu należy przypisać koszty. Kosztem w tym przypadku będzie niezamortyzowana wartość samochodu. Jeżeli więc sprzedaż następuje w okresie amortyzacji, np. po 2 latach użytkowania samochodu, do kosztów podatnik zaliczy 3/5 wartości początkowej samochodu przy założeniu amortyzacji auta stawką 20%.

Inaczej będzie jeśli podatnik będzie sprzedawał samochód w pełni zamortyzowany. W takiej sytuacji do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć żadnych kwot. Kwoty te stanowiły bowiem koszty uzyskania przychodu w okresie amortyzacji. W związku z tym podatek będzie płacony od faktycznej ceny sprzedaży.

Wycofanie składnika z działalności gospodarczej nie rodzi przychodu

Wycofanie składnika z działalności gospodarczej nie będzie źródłem przychodu dopóki podatnik nie zechce sprzedać takiego auta. Sprzedaż wycofanego z działalności gospodarczej samochodu będzie rodzić przychód z działalności gospodarczej, nawet jeśli działalność jest już formalnie rozwiązana. Przychód powstanie jednak tylko wtedy gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik został wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia nie minęło 6 lat. Przychód do opodatkowania nie wystąpi więc jeśli podatnik dokonana sprzedaży po upływie 6 lat.

Darowizna samochodu bez podatku u darczyńcy

Darowizna składnika majątkowego (samochodu) przedsiębiorcy jest świadczeniem nieodpłatnym więc nie rodzi przychodu po stronie darczyńcy. Darowizna nie jest także kosztem u darczyńcy- przedsiębiorcy. Podatnik nie ma jednak obowiązku korygowania odpisów amortyzacyjnych dokonanych do momentu przekazania składnika. Jeśli jednak darowizna jest dokonywana w okresie amortyzacji samochodu, nie można do kosztów podatkowych zaliczyć niezamortyzowanej wartości samochodu. Wynika to z ogólnej definicji kosztu. Koszt musi być ponoszony w związku z osiąganym przychodem. Brak przychodu w przypadku darowizny oznacza brak kosztu.

Z podatkiem u obdarowanego

Brak przychodu po stronie darczyńcy nie oznacza jednak, że nie pojawi się żaden podatek do zapłaty. Podatek pojawi się po stronie obdarowanego. Nie będzie to jednak podatek dochodowy z uwagi na to, że przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Obowiązek podatkowy pojawi się więc w podatku od spadków i darowizn.

Jednakże, jeśli obdarowanym jest osoba z kręgu najbliższej osoby darczyńcy, warto skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w przepisach ustawy o podatku od spadku i darowizn (art. 4a tej ustawy). Zgodnie z nim darowizna samochodu będzie zwolniona z opodatkowania jeśli osobą obdarowaną będzie małżonek, zstępni (np. dzieci), wstępni (np. rodzice), pasierb, rodzeństwo, ojczym i macoch, jeżeli zgłoszą oni nabycie samochodu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9637zł lub gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Dorota Kępka, księgowa Tax Care

Pobierz: program PIT 2010

Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż samochodów | samochod | sprzedaż samochodu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »