Do ciągników ogólne zasady
Ministerstwo Finansów na swojej witrynie internetowej zamieściło szereg odpowiedzi na pytania podatników dotyczące odliczeń w nowej ustawie o podatku od towarów i usług.
Przepisy nowej ustawy o podatku od towarów i usług zawierają szereg niejasności, a ich interpretacja sprawia kłopot większości podatnikom. Trudności z właściwym rozumieniem tekstu ustawy częściowo wynikają z nieudolnego tłumaczenia niektórych przepisów VI Dyrektywy VAT Rady UE oraz nieumiejętnego dostosowania ich do polskich realiów.
Wśród odpowiedzi resortu znalazło się również stanowisko dotyczące ograniczeń w odliczeniu podatku wynikające z zastosowania przepisu art. 86 ust. 3 (odliczenia 50% podatku naliczonego, nie więcej niż 5.000 zł, od nabywanych samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru). Wątpliwości związane z tym przepisem mieli np. użytkownicy ciągników siodłowych. Ciągnik - przy dosłownym zastosowaniu przepisów ustawy - był samochodem osobowym, a zatem możliwość odliczenia podatku w tym przypadku była ograniczona. Zdaniem resortu jednak ograniczenia te nie znajdują zastosowania do ciągników siodłowych. Do nich bowiem stosuje się zasady ogólne dotyczące odliczeń podatku naliczonego.
Stanowisko Ministerstwa stanowi oficjalną interpretację przepisów prawa wydaną w trybie przepisu art. 14 ustawy Ordynacja podatkowa, co w kontekście ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego zdecydowanie traci na znaczeniu. TK zajął bowiem stanowisko, zgodnie z którym powołany przepis - ograniczając urzędniczą uznaniowość - jest niezgodny z Konstytucją RP.
Ministerstwo finansów wypowiedziało się również w sprawie poprawności obliczania dopuszczalnej ładowności pojazdu. Zdaniem resortu prawidłowe obliczenie dopuszczalnej ładowności według wzoru Lisaka, określonego w przepisie art. art. 86 ust. 3 ustawy, wymaga zastosowania przy wyliczeniu tej ładowności maksymalnej liczby siedzeń przewidzianej w homologacji dla tego typu pojazdu.