Gdańsk: Otwarto fabrykę opraw oświetlenia ledowego
W Gdańsku uroczyście otwarto w piątek fabrykę produkującą oprawy oświetlenia ledowego. W zakładzie pracuje już ponad 30 osób, a jego zdolności produkcyjne pozwalają na zatrudnienie ok. 400. W uroczystości uczestniczył m.in. wicepremier Janusz Piechociński. Gdańsk ma dobrą passę - około 110 osób do przyszłego roku ma zatrudniać nowa fabryka Weyerhaeuser Poland w Gdańsku.
Fabryka SILED (System Inteligentnego Oświetlenia Ledowego) należy do grupy kapitałowej Techno-Service SA.
System Inteligentnego Oświetlenia Ledowego może mieć zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne (drogi, ulice, parkingi, parki, place składowe i hale przemysłowe). Powstał w biurze rozwojowym spółki w Gdańsku, współpracującym z Politechniką Gdańską i Akademią Sztuk Pięknych.
Nowa linia technologiczna do produkcji opraw oświetleniowych powstała dzięki funduszom unijnym. - Zakończyliśmy prace badawcze, mamy produkty. Do tej pory mieliśmy zdolność produkcji małych ilości, a teraz dzięki nowej linii jesteśmy w stanie dostarczać duże ilości profesjonalnego produktu - wskazał prezes SILED Sp. z o.o. Radosław Mioduski.
Zdolność produkcyjna linii szacowana jest na ok. 50 tysięcy opraw oświetleniowych rocznie. Mioduski powiedział, że w ciągu minionego około roku spółce udało się sprzedać ok. 1,5 tys. opraw oświetleniowych. Najczęściej kupowały je instytucje prywatne np. do hal magazynowych i stacji benzynowych.
Prezes szacuje, że "boom na rynku oświetleniowym, zwłaszcza w nowoczesnej technologii, może być ok. 2015 roku". Przyznał, że spółka planuje sprzedawać swoje produkty nie tylko na rynku polskim, ale też na rynkach zagranicznych.
Minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział dziennikarzom, że "politechnika i przedsiębiorcy zrobili coś, co otwiera nam drzwi do nowej epoki gospodarki światowej". "Teraz chodzi o to, żeby z niszowego produktu na rynku krajowym zrobić konkurencyjny produkt, który (...) będzie sprzedawał jak najwięcej polskiej myśli technicznej na rynki globalne" - dodał. Techno-Service posiada ponad 50-letnią historię; swoją działalność firma rozpoczęła jako Studenckie Przedsiębiorstwo Wytwórczo-Produkcyjne; od 1960 r. funkcjonuje jako Studencka Spółdzielnia Pracy Techno-Service. Świadczy m.in. usługi porządkowe i remontowe, specjalistyczne związane z kierunkami studiów. Z informacji Spółdzielni wynika, że dotychczas pracę podejmowało w niej ponad 200 tys. studentów. Od 2007 r. funkcjonuje jako Grupa Kapitałowa Techno-Service SA. Zatrudnia ponad 700 pracowników etatowych i daje pracę ponad 10 tys. pracownikom czasowym rocznie. Roczny obrót wynosi 90 mln zł.
CZYTAJ: 110 osób zatrudni fabryka Weyerhaeuser Poland w Gdańsku