Jak odzyskać pieniądze od nierzetelnych kontrahentów?

Poza dobrym pomysłem na biznes oraz oddanymi i wykwalifikowanymi pracownikami, do pełnego sukcesu firma potrzebuje jeszcze jednej rzeczy - regularnych wpłat z tytułu wystawionych faktur.

Ich brak może zachwiać nie tylko relacją z partnerem biznesowym, ale także zaburzyć płynność finansową przedsiębiorstwa, co przekłada się na problemy w regulowaniu opłat z tytułu prowadzonej działalności, w tym także wypłaty pensji. Dlatego, jeśli właściciel firmy zauważy pierwsze symptomy opóźnień w spłacie faktur przez kontrahentów, powinien jak najszybciej podjąć działanie. Odzyskiwanie należności warto rozpocząć od polubownych sposobów. Eksperci Casus Finanse przedstawiają te, które warto rozważyć, zanim podejmiemy decyzję o skierowaniu sprawy do sądu.

Reklama

1. Na początek - analiza zaległych należności

Na początku przedsiębiorca powinien przeanalizować wysokość należności, którą jest mu winien kontrahent oraz sprawdzić informacje na jego temat. Można je zgromadzić we własnym zakresie np. z KRS, rejestru przedsiębiorców, a nawet na podstawie publikacji w mediach. Więcej możliwości daje nam jednak zatrudnienie firmy zarządzającej wierzytelnościami posiadającej w swoim składzie licencjonowanych detektywów, mających uprawnienia do zbierania danych wrażliwych (jak np. Casus Detektyw). Dzięki szerszym niż wywiadownie możliwościom, licencjonowani detektywi mają dostęp do informacji pozwalających na określenie, czy z pozoru dobrze prosperująca firma nie ukrywa istotnych danych lub nie prowadzi działalności niezgodnej z prawem.

2. Polubowne wezwanie do zapłaty

Proces odzyskiwania należności wymaga od przedsiębiorcy cierpliwości i konsekwencji. Po zebraniu danych na temat nierzetelnego kontrahenta, należy nawiązać z nim kontakt np. poprzez wewnętrzny dział windykacyjny firmy lub wytypowanego do tego zadania pracownika. Jedną z najbardziej popularnych form komunikacji jest listowne wezwanie do zapłaty (tzw. monit). Monit nie tylko informuje o niezapłaconej fakturze, ale także jest sygnałem, że wierzyciel zamierza odzyskać swoje pieniądze. Wzywanie do zapłaty może odbywać się także przy wykorzystaniu wiadomości SMS, MMS, e-maili, faksów itd.

Niestety, przy podejmowaniu takich działań przez pracownika firmy istnieje zagrożenie, że wpłynie to na jej wizerunek i relacje z kontrahentem, który do niedawna był przecież klientem. Ponadto, do prowadzenia takich działań przedsiębiorca może nie posiadać odpowiednich zasobów - odzyskiwanie należności często wymaga zatrudnienia nowej osoby, szkoleń, zapewnienia narzędzi do pracy, takich jak sprzęt, systemy informatyczne. Wówczas warto skorzystać z oferty zewnętrznej firmy zarządzającej wierzytelnościami.

3. Odzyskiwanie wierzytelności na zlecenie

Firmy zarządzające należnościami - w przeciwieństwie do wewnętrznych działów windykacyjnych firm - w procesie odzyskiwania zaległych wierzytelności dysponują z reguły o wiele bardziej zaawansowanymi technikami oddziaływania oraz bardziej rozbudowanym zapleczem operacyjnym. To wyspecjalizowane podmioty, które zatrudniają doświadczonych negocjatorów i specjalistów terenowych, posiadają pełną bazę danych zadłużonych klientów, znają mechanizmy odzyskiwania należności, a także kwestie prawne z nimi związane. Warto przed nawiązaniem współpracy z taką firmą skorzystać z bezpłatnej konsultacji, przedstawić problem i poznać możliwe sposoby jego rozwiązania. Usługę tego typu oferuje np. spółka Casus Finanse. Praca firmy polega na kompleksowych działaniach i stałym kontakcie z nierzetelnym kontrahentem - od częstych rozmów telefonicznych i wzywaniu do zapłaty po ustalenia polubowne i drogę prawną. Zdjęcie obowiązku windykowania klientów z pracowników firmy pozwala przede wszystkim na zachowanie czystości relacji biznesowych, a wiedza i doświadczenie zewnętrznego partnera gwarantują skuteczność działania.

Pozytywne relacje z partnerami biznesowymi to podstawa każdej działalności gospodarczej. W biznesie funkcjonuje jednak także zasada ograniczonego zaufania. Działania prewencyjne lub odzyskiwanie zaległych należności stają się więc regularnym narzędziem prowadzenia biznesu, z którego coraz częściej korzystają świadomi i myślący perspektywicznie przedsiębiorcy.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2015

Dowiedz się więcej na temat: odzyskanie pieniędzy | firma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »