Jak radzić sobie z dłużnikami w biznesie?

Niepewny kontrahent działający w oparciu o sfałszowane dokumenty może wprowadzić naszą firmę w kłopoty, które w najgorszym scenariuszu pociągną ją na dno przez jedno oszustwo. W jaki sposób uchronić się przed nieuczciwymi kontrahentami albo jak odzyskać wynikające z umowy z nim długi gdy ukrywa swój majątek? Odpowiedzią może być wywiad gospodarczy.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Nie bez powodu specjaliści twierdzą, że najlepszą metodą odzyskiwania długów jest brak dłużników. Innymi słowy, unikanie współpracy z kontrahentem o niepewnej sytuacji finansowej jest najlepszą metodą walki z zadłużeniem w biznesie. Powodem nierzetelności mogą być m.in. problemy wynikające z zadłużenia partnera z innymi podmiotami, podejrzane powiązania kontrahenta, czy po prostu sfałszowane dane świadczące o stanie firmy, z którą planujemy nawiązać współpracę. Prokurenci i komornicy wielokrotnie spotykają się z sytuacjami, w których zadłużenie spowodowane było niedostateczną weryfikacją partnera przy nawiązywaniu współpracy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tak spektakularne przypadki naginania faktów, czy po prostu oszustw fiskalnych jak widoczny obecnie kryzys w Grecji - która de facto nigdy nie spełniania wymogów do wprowadzenia waluty Euro - to nie trudno o obraz oszustwa na poziomie współpracy małych czy średnich przedsiębiorstw. Nieprawna weryfikacja dokumentacji w przypadku jej fałszowania to najtrudniejszy, ale też na szczęście najrzadszy przypadek powiązania z niestabilną firmą. Częściej jednak mamy do czynienia z sytuacjami, w których podpisując umowę zbyt lekkomyślnie podeszliśmy do oceny stabilności partnera. Dobry garnitur, samochód, obycie i nawet prestiżowy adres firmy mogą stworzyć obraz pewnego i zamożnego przedsiębiorcy, którego firma na pewno dobrze prosperuje. Tymczasem w rzeczywistości może się okazać, że on sam jest niemal bankrutem, który miał na tyle szczęścia, że posiada bogatą rodzinę. Współpraca, szczególnie w przypadku dużych kontraktów, nie może więc opierać się o złudny, łatwy do wykreowania obraz firmy, tylko o twarde i rzetelne fakty. Weryfikując nowych, nieznanych kontrahentów, ale też regularnie sprawdzając obecną kondycję znanych partnerów, musimy mieć na uwadze kilka elementów. Wśród nich należałoby wymienić stan prawny rejestracji przedsiębiorstwa, zadłużenie firmy, faktyczny, zarejestrowany i potwierdzony majątek własny - w którym szczególnie ważny będzie stan prawny nieruchomości - oraz ewentualnie toczące się postępowania windykacyjne i stan płatności. W jaki sposób możemy zebrać aż tyle informacji?

Reklama

Zlecone zabezpieczenie własnych interesów Sprawdzenie kontrahenta jest więc niezbędnym elementem koniecznym dla ochrony interesów naszej firmy. Rzetelna weryfikacja może być jednak trudnym zadaniem, szczególnie w przypadku firmy stawiającej na nieuczciwe pozyskiwanie kontraktów. Często wymagać będzie więc usług specjalistycznej firmy badającej tego typu przypadki. Chodzi o firmy specjalizujące się w usługach z zakresu wywiadu gospodarczego, które zajmą się weryfikacją i analizą przedstawionych danych ekonomicznych lub, w razie potrzeby, zajmą się śledztwem w przypadku podejrzenia ukrywania faktów i powiązań stanowiących zagrożenie dla naszego biznesu. Audytor śledczy może dla nas sprawdzić takie obszary działalności potencjalnego kontrahenta jak zapisy w BIG, BIK, KRS czy Centrum Informacji Gospodarczej i Związku Banków Polskich. Dodatkowo, usługi z zakresu wywiadu gospodarczego przewidują analizę dokumentacji dotyczącej płacenia podatków, jej ewentualnymi zaległościami czy rozliczeniami dotyczącymi dotychczasowych kontrahentów.

- Weryfikacja kontrahenta przez wyspecjalizowaną firmę zajmującą się usługami z zakresu wywiadu gospodarczego, jest znacząco pogłębionym procesem w stosunku do tego, na co może samodzielnie pozwolić sobie przedsiębiorca. Wywiad może np. zakładać pozyskiwanie trudnodostępnych dla firmy danych o stanie dotychczasowej działalności sprawdzanego podmiotu, które tworzone są w oparciu o informacje i opinie jego innych, byłych i obecnych kontrahentów - mówi Jacek Owczarek, audytor śledczy z All Seasons IBS Polska

Szerszy dostęp do ukrytych, lub niedostępnych danych to nie jedyne zalety zewnętrznego zlecenia weryfikacji partnera przed podpisaniem umowy. Kolejnymi będą m.in. oszczędność czasu, gwarancja właściwej interpretacji i weryfikacji przedstawianych przez kontrahenta dokumentów. Dzięki działaniom specjalisty możemy uchronić się przed sytuacją, gdzie nieuczciwe firmy od lat działają według systemu kształtowania księgowości i przepływu majątku skutecznie uniemożliwiającego odzyskiwanie długu. Co w sytuacji, gdy nie udało nam się jednak w porę sprawdzić partnera, który z kontrahenta przerodził się teraz w dłużnika, który utrudnia odzyskanie należności?

Odzyskiwanie długów z ukrytego majątku

Sam fakt zadłużenia nie zapewni nam uregulowania należności poniesionych strat. Często nierzetelni kontrahenci celowo utrudniają spłatę długu. Do modelowych przypadków należą sytuację, w których dłużnik posiada łatwy do zidentyfikowania majątek, ale w sytuacji sporu okazuje się, że to nie on jest naszym dłużnikiem tylko spółka z o.o. której on jest jedynie właścicielem, który nie odpowiada za zobowiązania spółki. Inne, równie częste przypadki, dotyczą sytuacji, w której dłużnik próbuje uniknąć spłaty poprzez ukrywanie majątku. W takich przypadkach postępowanie egzekucyjne, toczące się normalnym torem komorniczym może być znacząco wydłużone i w praktyce zatrzymać rozwój czy też zrujnować nasze przedsiębiorstwo. Tutaj również z pomocą mogą przyjść usługi wywiadu gospodarczego, który obejmuje też poszukiwanie tego typu majątku dłużnika, którego elementy zdają się być trudne do ustalenia.

- Weryfikacja majątku dłużnika ma na celu maksymalnie szybkie i pewne ustalene zasobów dłużnika. Dzięki specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu wywiad gospodarczy może uchronić nas przed sytuacją, w której istnieje ryzyko szybkiego wyzbycia się przez dłużnika składników majątku, co może wydłużyć lub uniemożliwić skuteczną egzekucję - dodaje Jacek Owczarek z All Seasons IBS Polska.

Warto podkreślić, że wywiad gospodarczy nie zajmuje się samą egzekucją. Usługi te mają na celu jedynie ułatwienie tego postępowania dzięki właściwej weryfikacji majątku. Audytor śledczy może zająć się żmudną weryfikacją wszystkich elementów składowych majątku jak wszystkich powiązanych z dłużnikiem kont bankowych, udziałów w innym przedsiębiorstwie, ruchomości i nieruchomości mogące być podstawą do uregulowania wierzytelności.

To właśnie poszukiwanie majątku dłużnika stanowi podstawowy element wydłużenia tego typu spraw sądowych, które w sytuacji kluczowych dla przedsiębiorstwa umów mogą prowadzić do znacznych kłopotów całej firmy. Wywiad gospodarczy stanowi więc dziś podstawowy element walki z czasem, w sytuacji, gdy nie udało się poprawnie zweryfikować rzetelności nowego partnera. Mimo wszystko jednak, to właśnie weryfikacja jest najskuteczniejszą metodą walki z długiem, który dzięki temu procesowi może nigdy nie zaistnieć.

Dowiedz się więcej na temat: oszustwo | komornik | wywiad gospodarczy | długi | BIK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »