Reklama

Kiedy zasypią nas fakturami?

Podatnicy VAT dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych zobowiązani są prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższy obowiązek wynika wprost z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej "ustawa o VAT"). Jest on niezależny od obowiązku wystawienia faktury VAT na żądanie wymienionych wcześniej podmiotów.

Reklama

Oznacza to, że nawet wystawiając fakturę VAT podatnik musi dodatkowo zaewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej. Uzasadnieniem takiej regulacji prawnej jest potrzeba zapewnienia prawidłowości rozliczeń podatkowych transakcji, które co do zasady nie wymagają wystawiania faktur VAT, a przez to w większym stopniu narażone są na nieprawidłowości.

Obowiązek każdorazowego ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie jest jednak bezwzględny. Pewne wyjątki w tym zakresie przewiduje bowiem rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 23 grudnia 2009 r. (Dz. U. Nr 224, poz. 1797 ze zm., dalej "rozporządzenie").

Zgodnie z jego postanowieniami świadczenie niektórych usług może zostać zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, pod warunkiem że świadczenie w całym zakresie udokumentowanie zostanie fakturą.

Jak wynika z załącznika do rozporządzenia, zwolnione z obowiązku ewidencjonowania są:

a) usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek,

b) usługi obsługi nieruchomości świadczone na zlecenie,

c) usługi architektoniczne i inżynierskie - wyłącznie usługi rzeczoznawstwa,

d) usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu,

e) usługi detektywistyczne i ochroniarskie,

f) usługi komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem usług związanych z organizacją wystaw i targów

- których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą (poz. 15, 16, 18-20 i 23 załącznika).

W przypadku powyższych usług nie ma potrzeby wydawania nabywcy paragonu fiskalnego, o ile jednocześnie czynność w całości udokumentowana zostanie fakturą VAT. Podatnicy powinni jednak zwrócić uwagę na planowane przez Ministerstwo Finansów zmiany, które istotnie zawężą krąg podmiotów zwolnionych z obowiązku stosowania kas rejestrujących.

Już w maju Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przewiduje ono co prawda w dalszym ciągu niektóre z dotychczasowych zwolnień, ale również część z nich znosi. Zgodnie z projektem nowelizacji podobnie jak do tej pory zwolnione z obowiązku ewidencjonowania, pod warunkiem udokumentowania w całości fakturą będą tylko:

a) pozostałe usługi związanie z zakwaterowaniem z wył. PKWiU 55.90.13.0 dot. wyłącznie: usług krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane (z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych),

b) wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,

c) usługi związane z obsługą rynku nieruchomości.

Projekt rozporządzenia nie przewiduje już natomiast od dnia 1 stycznia 2011 r. (planowana data wejścia w życie rozporządzenia) możliwości zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania w przypadku:

a) usług magazynowania i przechowywania towarów pozostałe - wyłącznie przechowywanie i dozór mienia,

b) usług rzeczoznawstwa objętych grupowaniem PKWiU usług architektonicznych i inżynierskich (PKWiU z 1997 r. ex 74.2,

c) usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu,

d) usług detektywistycznych i ochroniarskich (PKWiU z 1997 r. ex 74.6),

e) usług komercyjnych pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych - m.in. usług w zakresie oceny zdolności kredytowej, usług świadczonych przez agencje inkasa (PKWiU z 1997 r. ex 74.84).

Usługi te zostaną z początkiem 2011 r. objęte bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania, a tym samym w przypadku każdej sprzedaży podlegającej ewidencji za pomocą kasy podatnik będzie zobowiązany do wydania nabywcy paragonu fiskalnego, niezależnie od faktu wystawienia faktury VAT.

Jak wynika z powołanych przepisów i projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów w przypadku świadczenia niektórych usług dokumentowanie za pomocą faktury może zwolnić z obowiązku ewidencjonowania. Planowane zmiany znacznie ograniczą jednak zakres tego typu usług, co podatnicy VAT powinni mieć na uwadze.

Justyna Zając-Wysocka

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Dowiedz się więcej na temat: faktura | KAS | rolników | VAT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »