Reklama

Korekta VAT dokonywana przy sprzedaży samochodu, gdy od jego zakupu podatek podlegał odliczeniu w ograniczonym zakresie

W 2010 r. kupiliśmy samochód osobowy. Na poczet tego zakupu kilka miesięcy wcześniej wpłaciliśmy zaliczkę. Z faktury zaliczkowej i faktury końcowej odliczyliśmy łącznie 6.000 zł VAT. Obecnie samochód ten zamierzamy sprzedać i skorzystać z możliwości odzyskania części nieodliczonego VAT od zakupu ww. pojazdu. Czy przy ustalaniu kwoty korekty VAT należy uwzględnić wyłącznie datę dokonania zakupu pojazdu, czy również datę wpłaty zaliczki?

Naszym zdaniem, przy ustalaniu kwoty korekty VAT należy uwzględnić wyłącznie datę dokonania zakupu pojazdu (data wpłaty zaliczki powinna tu być bez znaczenia).

Zakup samochodu osobowego przed 1 kwietnia 2014 r. generalnie uprawniał nabywcę do odliczenia VAT w wysokości 60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł. Dokonując obecnie sprzedaży tego samochodu podatnik musi jednak wykazać VAT należny (od kwoty należnej ze sprzedaży, pomniejszonej o kwotę VAT). Jednocześnie - na mocy art. 11 ust. 2 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. i art. 90b ustawy o VAT - podatnik ma prawo do "odzyskania" części VAT nieodliczonego od zakupu tego pojazdu, poprzez korektę VAT. Dokonanie takiej korekty jest możliwe, jeżeli sprzedaż nastąpi w tzw. "okresie korekty". Dla samochodów o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł okres korekty wynosi 60 miesięcy, a dla samochodów o niższej wartości - 12 miesięcy. Okres korekty należy liczyć od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano pojazd samochodowy do używania (art. 90b ust. 1 i ust. 6 ustawy o VAT). Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o VAT, "oddanie do używania" jest istotne w przypadku wytworzenia pojazdu.

Reklama

Wpłata zaliczki na poczet zakupu samochodu powoduje u sprzedawcy powstanie obowiązku podatkowego. Nabywca natomiast może odliczyć VAT z faktury zaliczkowej generalnie w miesiącu otrzymania tej faktury. W przepisach dotyczących korekty VAT dokonywanej przy sprzedaży pojazdu (tj. w art. 90b ustawy o VAT) nie ma jednak mowy o terminie powstania obowiązku podatkowego. Jest tam odwołanie tylko do nabycia (importu, oddania do używania) pojazdu. W związku z tym, naszym zdaniem, ustalając na potrzeby powyższych regulacji okres korekty VAT nie należy uwzględniać terminu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy, ani daty dokonania odliczenia VAT z faktury zaliczkowej. Istotna powinna być tylko data nabycia (importu, oddania do używania) pojazdu.

Przykład

Podatnik kupił samochód osobowy w 2010 r. W czerwcu 2010 r. na poczet tego zakupu wpłacił zaliczkę i w tym miesiącu otrzymał fakturę zaliczkową. Załóżmy, że kwota VAT wykazana w tej fakturze wynosiła 11.000 zł. Podatnik odliczył zatem 60% tej kwoty, nie więcej niż 6.000 zł (odliczył zatem 6.000 zł). Zakupu samochodu dokonano w sierpniu 2010 r. - na fakturze końcowej kontrahent wykazał kwotę VAT w wysokości 16.000 zł. Z tej faktury podatnik już nie odliczył VAT (limit 6.000 zł został "wyczerpany"). Samochód został sprzedany w czerwcu br. Podatnik może "odzyskać" część nieodliczonego VAT od zakupu tego pojazdu. Ustalono:

  • nieodliczoną kwotę VAT od zakupu pojazdu: 5.000 zł (z faktury zaliczkowej) + 16.000 zł (z faktury końcowej) = 21.000 zł,
     
  • okres korekty: sierpień 2010 r. - lipiec 2015 r.,
     
  • okres pozostały do końca okresu korekty (licząc od miesiąca sprzedaży pojazdu): 2 miesiące (czerwiec-lipiec 2015 r.),
     
  • kwotę korekty VAT (korekta VAT naliczonego "in plus"): 21.000 zł × 2/60 = 700 zł.


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 20 z dnia 2015-07-10

GOFIN podpowiada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »