Legalnie płacić mały ZUS
Jednym z istotnych obciążeń dla przedsiębiorców (szczególnie tych małych) jest koszt ubezpieczenia społecznego. Każdy prowadzący działalność gospodarczą powinien wnosić składkę minimum w wysokości 654,84 zł - tytułem ubezpieczeń społecznych (składki: zdrowotna, wypadkowa, rentowa, emerytalna i chorobowa).
Aby uzyskać uprawnienia - te realne np. rentowe (pomijając ich wysokość) oraz te o charakterze raczej wirtualnym np. świadczenia usług medycznych (na sensownym poziomie), przedsiębiorca powinien składać stosowne deklaracje oraz opłacać terminowo składki.
Pierwszym, wprowadzonym przez prawo, ogromnym ciężarem organizacyjnym dla przedsiębiorczości jest obowiązek produkowania mnóstwa, częstokroć różniących się tylko datą okresu ubezpieczenia, powtarzalnych dokumentów - te same deklaracje składamy co miesiąc. Po co tyle dokumentów, nad którymi i tak nikt nie panuje, które tylko powielają i tak znane odpowiednim organom dane na temat przedsiębiorcy i kupowanych przez niego ubezpieczeń?
Po drugie ciężarem finansowym nieuzasadnionym ekonomicznie jest wysokość składek w stosunku do oferowanych świadczeń. Za tak wysokie składki można by kupić świadczenia od prywatnych zakładów ubezpieczeniowych - jeśli to by było możliwe (a nie jest) nawet przekazując część składek na tzw. system pokoleniowy (aby obecni emeryci i renciści uzyskiwali swoje świadczenia). Tymczasem, z powodu obowiązującego prawa płacąc, otrzymujemy pozory świadczeń, a i korzystający z tzw. systemu pokoleniowego (osoby korzystające już ze świadczeń) też nie otrzymują świadczeń na wysokim poziomie. Zatem co się dzieje z pieniędzmi?
Doceniają to szczególnie osoby prowadzące działalność gospodarczą, same wiedzą bowiem, jaką wartość mają te pieniądze i, w związku z naturalnym kontaktem z rynkiem usług i produktów, wiedzą, że gdyby tylko była swoboda, we własnym zakresie mogliby świadczenia kupić albo dużo taniej, albo za te same pieniądze kupić świadczenia odpowiadające prawdziwym potrzebom ubezpieczonego.
Jutro zaprezentujemy Państwu jak w zgodzie z prawem zamiast "obowiązkowych" składek w wysokości 654,84 zł płacić mniej.