Lepsze nastoje w branży

Nastroje w branży farmaceutycznej w I kwartale 2005 wyraźnie poprawiły się w porównaniu do czwartego kwartału 2004 r. Panująca swego czasu niepewność wynikająca z problemów z lekami w Merck & Co. i Pfizer zeszła na drugi plan, a niskie kursy niektórych walorów sprowokowały inwestorów do zakupów.

Nastroje w branży farmaceutycznej w I kwartale 2005 wyraźnie poprawiły się w porównaniu do czwartego kwartału 2004 r. Panująca swego czasu niepewność wynikająca z problemów z lekami w Merck & Co. i Pfizer zeszła na drugi plan, a  niskie  kursy niektórych walorów sprowokowały inwestorów do zakupów.

Wysoka stopa dywidendy (dywidenda na akcję) była również kolejną zachętą do dokonania zakupów akcji tej branży. Na branżę pozytywnie wpłynęła także perspektywa możliwości ponownego dopuszczenia kwestionowanych preparatów Vioxx firmy Merck & Co. i Celebrex firmy Pfizer. Zgoda gremium doradczego amerykańskiego urzędu ds. Zdrowia FDA wywarła w połowie lutego wyraźnie pozytywny wpływ na kształtowanie się kursu akcji obu firm. Akcje Pfizer'a zyskały pod koniec marca dodatkowo na spekulacjach dotyczących programu oszczędnościowego, który faktycznie na początku kwietnia został przedstawiony opinii publicznej i do 2008 r. ma obniżyć aktualne koszty o dwanaście procent.

Reklama

Branża farmaceutyczna doznała krótkotrwałego szoku pod koniec lutego, kiedy to Biogen Idec i Elan wycofały z rynku wprowadzone przez nie wspólnie lekarstwo na stwardnienie rozsiane (Tysabri). W rezultacie kursy akcji obu firm załamały się dramatycznie. W kilka chwil kapitalizacja rynkowa obu spółek zmniejszyła się o około 17 miliardów dolarów amerykańskich. Gdy w marcu ustalono powiązanie między drugim przypadkiem śmiertelnym a preparatem, kurs spadł ponownie. Szczególnie krytyczna jest sytuacja rejestrująca wysokie starty spółki Elan, ponieważ przyszłość przedsiębiorstwa opiera się w pierwszej kolejności na Tysabri.

Na niepowodzeniach konkurentów zyskał Schering. - producent Betaferonu. Jednak wkrótce również to przedsiębiorstwo farmaceutyczne musiało pogodzić się z porażką w interesach. Jego obiecujący preparat przeciwko rakowi PTK będzie dłużej badany klinicznie i w związku z tym będzie mógł być wprowadzony na rynek później niż oczekiwano.

Problemy z lekami były jednak pojedynczymi zdarzeniami odnoszącymi się do konkretnych przedsiębiorstw. Ogólnie na rynku farmaceutycznym w I kwartale 2005 r. przeważały jednak aspekty pozytywne. Cały sektor razem z sektorami: górnictwo i olej/gaz odnotował najwięcej wejść na giełdę w całej Europie. W Ameryce sektor biofarmaceutyczny również należał do najsilniejszych dostawców IPO. W temacie przejęć najbardziej spektakularnym był zakup niemieckiego producenta tańszych odpowiedników leków HEXAL przez szwajcarską Novartis za 5,65 miliardów Euro oraz nabycie francuskiej Fournier Pharma przez belgijską Solvay za 1,3 miliardów Euro.

Union Investment TFI S.A.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Pfizer | drugi plan | branża farmaceutyczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »