Nadpłata nie jest zaliczką

Zaliczenie nadpłaty na koncie kontrahenta na poczet należności z faktur już wymagalnych lub z późniejszym terminem wymagalności nie stanowi zaliczki w rozumieniu przepisów o VAT.

Zaliczenie nadpłaty na koncie kontrahenta na poczet należności z faktur już wymagalnych lub z późniejszym terminem wymagalności nie stanowi zaliczki w rozumieniu przepisów o VAT.

W praktyce gospodarczej podatników wielokrotnie występują sytuacje, w których kontrahenci dokonują nadpłaty należności z faktur. Przypadki takie powodują wiele trudności u podatników z uwagi na przepisy ustawy o VAT nakazujące traktować takie nadpłaty jako zaliczkę i dokumentować je fakturą VAT. Niezwykle korzystne dla podatników stanowisko w tym zakresie zajął Urząd Skarbowy w Sosnowcu (sygn. PPIV/443-70/2004). Urząd powołał się na przepis ustawy o podatku VAT, zgodnie z którym jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Reklama

W opinii organu podatkowego z brzmienia cytowanego przepisu wynika, iż otrzymanie jakiejkolwiek kwoty tytułem zaliczki w obrocie krajowym jest wystarczającą przesłanką do powstania obowiązku podatkowego w tym zakresie. Zdaniem urzędu aby można było potraktować wpłatę kwoty pieniężnej dokonaną przez kontrahenta za zaliczkę, wpłata ta musi nastąpić przed wydaniem towaru bądź przed wykonaniem usługi. W sytuacji gdy nadwyżka pieniężna wynikająca z różnicy pomiędzy ceną towaru wyrażoną na fakturze a faktycznie zapłaconą przez kontrahenta kwotą, przeznaczona zostanie na poczet zapłaty za wystawione faktury, których termin płatności już minął lub płatności nie są jeszcze wymagalne, wówczas nadpłata dokonana przez kontrahenta i zaliczana na poczet innych należności nie wypełnia przesłanek pozwalających uznać ją za zaliczkę.

Jednocześnie urząd wskazał, iż jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od wydania towaru lub wykonania usługi. Zatem należy przyjąć, iż co do zasady fakturę wystawia się po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru. Zaliczenie nadpłaty kontrahenta na poczet wystawionej już faktury nie będzie traktowane jako zaliczka, bowiem dokonane zostało już po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru.

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: nadpłata | faktura | zaliczenie | zaliczki | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »