Oblężenie leasingu

Firmy leasingowe mają w kwietniu prawdziwe żniwa. Niektóre podpisały w tym miesiącu umowy wartości takiej, jak w całym poprzednim kwartale. Do tego tygodnia firmy mogły podpisywać umowy na leasing samochodów osobowych homologowanych jako ciężarowe, czyli na auta z kratką.

W kwietniu przeżyliśmy oblężenie. Umowy na starych zasadach podpisywaliśmy jeszcze w poniedziałek do godz. 23.59.

Nie znam pełnych wyników miesiąca, bo jeszcze się nie skończył, ale wartość umów podpisanych w samym kwietniu może być zbliżona do tej z całego pierwszego kwartału - 51 mln zł - mówi Marek Forster, prezes Volksbank Leasing Polska, jednej z czołowych firm na rynku.

Pełnych danych nie ma także inny z liderów rynku - BRE Leasing. Marzena Kowalska, rzecznik firmy, spodziewa się, że wartość kwietniowych umów leasingu będzie o 50 proc. wyższa niż rok temu, a aż 70 proc. umów będzie dotyczyło pojazdów.

Reklama

Sądzę, że my także podpiszemy w kwietniu dwa razy tyle umów, co rok temu. Nawet jeśli w maju i czerwcu koniunktura na rynku leasingowym załamałaby się, to i tak wyniki drugiego kwartału będą bardzo dobre - mówi Andrzej M. Gurak, wiceprezes Raiffeisen Leasing.Różne interpretacjeWiele spółek leasingowych jest przekonanych, że odpis VAT na samochody z kratką zniknął 20 kwietnia.

Część jednak uważa, że stanie się to dopiero z końcem miesiąca. Wszystkiemu winien jest błąd w ustawie o VAT. Firmy leasingowe prosiły o wyjaśnienia resort finansów, ale odpowiedzi się nie doczekały. - Od wtorku nie podpisujemy z klientami umów na starych zasadach - mówi Maja Lidke, rzecznik EFL, największej firmy z branży. Podobnie postępuje VB Leasing. Także Raiffeisen Leasing nie podpisuje umów, ale jego prawnicy wciąż szukają luki w ustawie.Nie brak jednak odważnych.

Nasi prawnicy uważają, że datą graniczną jest 30 kwietnia i dopiero wtedy przestaniemy podpisywać umowy na auta z kratką - mówi Mieczysław Groszek, prezes BRE Leasing.Spółka się jednak zabezpiecza i dołącza do umowy klauzulę, że jeśli fiskus nie przyjmie tej interpretacji, klient weźmie odpowiedzialność na siebie. Będzie źle, a może nie.

Szefowie firm leasingowych przyznają, że żniwa się skończyły i w kolejnych miesiącach może być zastój. Szansy upatrują w nowym przepisie dającym firmom prawo do 50-proc. odliczenia VAT (maksymalnie 5 tys. zł) przy nabyciu auta osobowego. - Niewykluczone, że załamanie nie nastąpi, bo wiele osób może czekać na wozy bez kratki. W dodatku będziemy chcieli zainteresować leasingiem klientów indywidualnych. Mamy też zamiar promować zarządzanie flotą - mówi Marek Foster.Dodaje jednak, że pozytywny efekt kratki będzie widoczny w przychodach z rat przez najbliższe trzy lata.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: Auta | VAT | Leasing | żniwa | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »