Osoby skazane za przestępstwa nie będą mogły kandydować do parlamentu

Wczoraj Sejm poparł zmianę konstytucji, która zakazuje osobom skazanym za przestępstwo umyślne zasiadania w Sejmie i Senacie.

Wczoraj Sejm poparł zmianę konstytucji, która zakazuje osobom skazanym za przestępstwo umyślne zasiadania w Sejmie i Senacie.

Chcesz mieć zawsze aktualny serwis gospodarczo-prawny? Zamów pełne wydanie "Gazety Prawnej" w internecie.Zgodnie z nowelizacją konstytucji posłem i senatorem nie będzie mogła być osoba karana za przestępstwo umyślne z oskarżenia publicznego. Nie może też kandydować do parlamentu obywatel polski, wobec którego wydano prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne w sprawie popełnienia przestępstwa umyślnego.

- Przewidziane w art. 99 ust. 3 Konstytucji RP pozbawienie prawa wybieralności osób skazanych nawet za najpoważniejsze przestępstwa będzie miało charakter czasowy i ustanie z chwilą upływu terminu zatarcia skazania - podkreślał prof. Włodzimierz Wróbel z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Nie udało się nam wprowadzić standardów, takich jak w wyborach samorządowych, gdzie kandydować do władz nie może osoba skazana za przestępstwo, także z oskarżenia prywatnego i nie tylko na karę pozbawienia wolności, ale na każda karę ? twierdzi poseł Chmielewski.

- Standardy wymagane od posłów i senatorów nie mogą być niższe od standardów wymaganych od funkcjonariuszy samorządu. Nie powinni tworzyć prawa ludzie, którzy sami prawo łamią i mają na to certyfikat w postaci wyroku sądu - dodaje poseł Chmielewski.

Jest to druga poprawka do Konstytucji RP uchwalonej 2 kwietnia 1997 r. Pierwsza dotyczyła europejskiego nakazu aresztowania.

Ustawa wejdzie w życie trzy miesiące od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw. W tym czasie powinna być zmieniona Ordynacja wyborcza do Sejmu i Senatu oraz ustawa o Krajowym Rejestrze Karnym.

Katarzyna Żaczkiewicz

Reklama
Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: Skazany | skazana | skazał | skazane | Sejm RP | przestępstwa | przestępstwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »